Jak usunąć porzucony samochód z prywatnej posesji?

• Data: 2024-01-21 • Autor: Hanna Żurowska

Na prywatnym parkingu często dochodzi do sytuacji, w której porzucone samochody stają się problemem dla właściciela terenu. Zwrócili się do nas nasi czytelnicy, którzy są właścicielami obiektu biurowego, ogrodzonego, na którym znajduje się parking dla ich klientów i gości. Przed wjazdem nie ma żadnego regulaminu, bramy są otwarte, z najemcami podpisywane są umowy i regulamin, w którym zawarty jest obowiązek zgłaszania aut pozostawionych na noc i od nich pobierana jest opłata. Miesiąc temu ktoś porzucił auto na tym parkingu i się po nie nie zgłasza. Pytali najemców, nikt się nie przyznaje do tego samochodu. Właściciele parkingu pytają, co mogą zrobić tej sytuacji, by pozbyć się go z parkingu? Czy żeby go odholować, muszą zadzwonić najpierw na policję/straż miejską? Czy gdyby przy wjeździe były jakieś znaki, procedury można by było uprościć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak usunąć porzucony samochód z prywatnej posesji?

Co zrobić z samochodem porzuconym na prywatnym parkingu?

W opisanej sytuacji zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, które na początek zacytuję :

„Art. 50a. 1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

Art. 130a. 1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

2) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;

3) przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu;

4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8 ust. 1 i 2;

5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

1a. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt wykonującego przejazd drogowy w przypadku, o którym mowa w art. 140ad ust. 2 pkt 2”.

Jak wynika z powyższych przepisów, policja oraz straż miejska mogą interweniować tylko w przypadku dróg publicznych, stref zamieszkania i stref ruchu. Na drogach wewnętrznych, parkingach prywatnych o usunięcie pojazdu musi się postarać właściciel danego terenu, a później domagać się zwrotu poniesionych kosztów i ewentualnych opłat postojowych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie właściciela pojazdu do usunięcia go z prywatnego parkingu

Co zatem możecie Państwo zrobić? Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, możecie zwrócić się do policji (najlepiej na piśmie) o udostępnienie danych osobowych właściciela auta.

Po uzyskaniu danych właściciela wezwać go do usunięcia auta z parkingu. Wezwanie wysłać za zwrotnym poświadczeniem odbioru. W wezwaniu należy wyznaczyć termin na usunięcie auta, np. 7 dni, licząc od dnia odebrania wezwania, zaznaczając jednocześnie, że w przypadku nieusunięcia auta właściciel zostanie obciążony kosztami holowania na strzeżony parking.

Jeśli właściciel tego nie zrobi, to pozostaje postępowanie sądowe, poparte odpowiednimi dowodami.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Oznakowanie parkingu prywatnego

Na drogach wewnętrznych, parkingach prywatnych Prawa ruchu drogowego również mają zastosowanie, ale tylko jeśli jest zagrożenie bezpieczeństwu osób lub jeśli wynika to z umieszczonych tam znaków i sygnałów drogowych. Czyli jeżeli taki samochód stwarza zagrożenie (np. cieknie z niego paliwo) albo nie stosuje się do znaków pionowych lub poziomych.

Zatem gdyby były odpowiednie znaki, np. płatny parking, parking tylko dla …, ponadto w regulaminie byłaby informacja o tym, że pojazd zostanie odholowany na koszt właściciela auta, wówczas policja lub straż miejska podjęłaby odpowiednie kroki.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Hanna Żurowska

O autorze: Hanna Żurowska

Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »