Umocowanie komornika do depozytu sądowego

• Autor: Michał Kowalski

Jak powinno wyglądać „umocowanie” komornika do depozytu sądowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umocowanie komornika do depozytu sądowego

Złożenie świadczeń do depozytu sądowego

Zgodnie z art. 883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Przy czym komornik skorzysta z tego umocowania również wtedy, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych, a równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

Jak Pani słusznie zauważyła, przepisy prawa nie przewidują obowiązującego formularza umocowania dla komornika do podejmowania sumy złożonej przez dłużnika na rachunku depozytowym Ministra Finansów.

Pełnomocnictwo dla komornika do depozytu sądowego

Wydaje się więc, że umocowanie to jest pełnomocnictwem materialnoprawnym (art. 98 Kodeksu cywilnego). Jednocześnie jest to pełnomocnictwo szczególne, gdyż obejmuje umocowanie do czynności precyzyjnie określonych w art. 883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego.

Pełnomocnictwo to powinno dokładnie określać czynność, do jakiej umocowany jest komornik („niniejszym upoważniam Komornika Sądowego XX, do …”), tj. podejmowanie sumy złożonej przez mocodawcę na rachunku depozytowym Ministra Finansów, o której mowa w art.  883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (warto powołać się na ww. przepis Kodeksu).

Ponadto pełnomocnictwo powinno zawierać:

  • wskazanie osoby mocodawcy (czyli dłużnika), w tym imienia i nazwiska, danych adresowych,
  • wskazanie danych komornika sądowego, jak również sygnatury postępowania egzekucyjnego,
  • datę sporządzenia,
  • podpis mocodawcy.

Wskazanie sygnatury postępowania egzekucyjnego będzie wystarczające, nie jest więc konieczne wprowadzanie informacji dotyczących przelewu. Co najwyżej w pełnomocnictwie można określić wysokość wpłaconej kwoty.

Ustawa nie wymaga żadnej szczególnej formy dla tego pełnomocnictwa, jednakże dla celów dowodowych powinno być ono sporządzone na piśmie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Michał Kowalski

O autorze: Michał Kowalski

Radca prawny, ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Kielcach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie oświatowym, prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Prowadzi własną kancelarię, a w zakresie swojej praktyki zawodowej świadczy usługi w szczególności dla nauczycieli i szkół, ale także dla innych grup pracowników i pracodawców. Z powodzeniem udziela pomocy prawnej w systemie elektronicznym.

Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego. Prowadzi również szkolenia dla nauczycieli i pracowników.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »