Kategoria: Ochrona konsumenta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Awaria termostatu turbiny kominkowej i odrzucenie reklamacji

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 2016-08-23

Dwa miesiące temu zakupiłem turbinę kominkową. Po zmontowaniu kominka ogrzewałem nim domek. Po tygodniu ogrzewania stwierdziłem, że turbina nie działa. Złożyłem reklamację, która została odrzucona z uzasadnieniem, że turbina została przegrzana. Zaznaczam, że turbina jest wyposażona w termostat z zakresem temperatur, który po ustawieniu określonej temperatury i osiągnięcie jej przez wylotowe powietrze powinien włączyć turbinę. Ponieważ doszło do przegrzania, uważam, że awaria termostatu nie załączyła turbiny. Proszę o informację, czy sprzedawca miał rację, odrzucając reklamację.

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata
Jestem pod dużym wrażeniem. Wiedza, duży wkład pracy, cena - bardzo uczciwe. 
Jacek

Pisząc o reklamacji, zapewne odwołuje się Pan do roszczeń z tytułu rękojmi wady rzeczy sprzedanej, a ponieważ umowę zakupu turbiny zawarł Pan z przedsiębiorcą sprzedającym tego rodzaju rzeczy jako konsument (osoba fizyczna kupująca rzecz w celu niezwiązanym ze swoją działalnością gospodarczą lub zawodową – art. 22¹ kodeksu cywilnego), odnosi się Pan nie do przepisów Kodeksu cywilnego o odpowiedzialności za wady rzeczy sprzedanej, ale do ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej: ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej). Te bowiem przepisy są stosowane w przypadku dochodzenia roszczeń reklamacyjnych przy sprzedaży rzeczy ruchomej konsumentowi. Gdyby jednakże dochodził Pan roszczeń na podstawie gwarancji, proszę o informację i przesłanie dokumentu gwarancji.

Odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej konsumentowi przedstawia się następująco. Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej w art. 4 stanowi:

„Art. 4. 1. Sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar konsumpcyjny w chwili jego wydania jest niezgodny z umową; w przypadku stwierdzenia niezgodności przed upływem sześciu miesięcy od wydania towaru domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania.

2. W przypadku indywidualnego uzgadniania właściwości towaru konsumpcyjnego domniemywa się, że jest on zgodny z umową, jeżeli odpowiada podanemu przez sprzedawcę opisowi lub ma cechy okazanej kupującemu próbki albo wzoru, a także gdy nadaje się do celu określonego przez kupującego przy zawarciu umowy, chyba że sprzedawca zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia towaru.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

3. W przypadkach nieobjętych ust. 2 domniemywa się, że towar konsumpcyjny jest zgodny z umową, jeżeli nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany, oraz gdy jego właściwości odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju. Takie samo domniemanie przyjmuje się, gdy towar odpowiada oczekiwaniom dotyczącym towaru tego rodzaju, opartym na składanych publicznie zapewnieniach sprzedawcy, producenta lub jego przedstawiciela; w szczególności uwzględnia się zapewnienia, wyrażone w oznakowaniu towaru lub reklamie, odnoszące się do właściwości towaru, w tym także terminu, w jakim towar ma je zachować.

4. Na równi z zapewnieniem producenta traktuje się zapewnienie osoby, która wprowadza towar konsumpcyjny do obrotu krajowego w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, oraz osoby, która podaje się za producenta przez umieszczenie na towarze swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego”.

W Pana przypadku indywidualne właściwości towaru konsumpcyjnego nie były uzgodnione, towar jest zatem niezgodny z umową, jeżeli nie nadaje się do celu, do jakiego tego rodzaju towar jest zwykle używany oraz gdy jego właściwości nie odpowiadają właściwościom cechującym towar tego rodzaju, ponadto jeżeli nie odpowiada oczekiwaniom dotyczącym towaru tego rodzaju, opartym na składanych publicznie zapewnieniach sprzedawcy. Według podanego wyżej ust. 1 zd. 2, ponieważ niezgodność stwierdzono przed upływem 6 miesięcy od wydania rzeczy, domniemywa się, że istniała ona w chwili wydania. Oznacza to tyle, że jeśli turbina miała wadę, nie musi Pan udowadniać, że wada ta istniała w chwili zakupu, a jedynie później została ujawniona.

Pytaniem podstawowym jednakże w niniejszym przypadku jest pytanie o to, czy turbina rzeczywiście taką wadę miała, tj. nie nadawała się do celu, w jakim ten towar jest zwykle używany oraz nie miała właściwości odpowiadających właściwościom towaru tego rodzaju. Celem działania takiej turbiny jest wymuszenie obiegu ciepłego powietrza w celu ogrzania danych pomieszczeń poprzez włączanie się przy oznaczonej temperaturze, które to włączanie reguluje działanie integralnej części turbiny, tj. termostatu. Przy prawidłowym działaniu, zakładając, że nie ma oddziaływania z zewnątrz, turbina nie powinna ulegać przegrzaniu, bowiem w wysokich temperaturach pracuje i siebie chłodzi (poprzez wydmuchiwanie gorącego powietrza).

Niepracujący (wadliwy) termostat kwalifikowałby do stwierdzenia, że turbina była towarem niezgodnym z umową.

W postępowaniu reklamacyjnym sprzedawca rozpatrywał, czy przegrzanie turbiny było spowodowane jej wadą, czy też innymi okolicznościami od jej pierwotnej sprawności niezależnymi, tj. np. Pana działaniem.

Nie znam odpowiedzi sprzedawcy i nie wiem, do jakich wniosków doszedł. Jednakże jeśli podważa Pan jego stanowisko, ewentualne dalsze dochodzenie roszczeń musiałoby być poprzedzone sporządzeniem opinii biegłego (osoby posiadającej specjalistyczną wiedzę na ten temat, najlepiej także odpowiednie uprawnienia), która pozwoliłaby dowieść, że przegrzanie turbiny było spowodowane jej wadą, nie zaś Pana zaniedbaniami. Bez takiej opinii można jedynie dywagować i przedstawiać możliwe scenariusze przyczyn awarii, każda strona może upierać się przy swoim, natomiast nie będzie dowodu, który wskaże, jak było faktycznie. Taka opinia może być przedstawiona sprzedawcy, a jeśli nadal nie uzna roszczeń, może posłużyć w postępowaniu sądowym (co prawda w takim postępowaniu musiałaby być sporządzona druga opinia, tym razem przez biegłego sądowego, ale opinia prywatna poparłaby Pana stanowisko i przede wszystkim Panu wskazała, czy ma Pan rację, wskazując, że zepsucie turbiny spowodowała awaria termostatu).

Ja nie jestem uprawniona do wypowiadania się na tematy techniczne. Nawet jednakże bez specjalistycznej wiedzy mogę wskazać, że o ile rzeczywiście nie zadziałał termostat, łatwo to sprawdzić, bowiem jeśli uległ awarii, nie działa nadal. Mało bowiem prawdopodobne, by nie zadziałał tylko raz, a potem działał (czy sprzedawca dokonywał oględzin i sprawdzał termostat i turbinę?). Biegły powinien także zweryfikować, czy wykonanie silnika turbiny było takie, że mógł pracować w temperaturze do 90 stopni, gdyż elektryczny silnik musi mieć szczególne wykonanie, żeby pracować w takiej temperaturze. Jeśli biegły nie wykaże wad turbiny bądź termostatu, trudno będzie upierać się przy roszczeniach, bowiem wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że źle zamontował Pan turbinę (niezgodnie z instrukcją) albo też zdarzyło się tak, że nie było napięcia w sieci, w kominku się paliło i wtedy temperatura powietrza wychodzącego z wkładu kominka mogła być dużo większa niż dopuszczalna temperatura pracy turbiny. Ten ostatni przypadek także jest niezależny od sprawności turbiny (choć tu należałoby się też odwołać do wiedzy biegłego, czy towar tego rodzaju zwyczajowo nie powinien mieć zabezpieczeń przed taką sytuacją).

Zatem nie mogę udzielić Panu bezpośredniej odpowiedzi na Pana pytanie, tj. czy słusznie nie uznano reklamacji, bowiem jest to pytanie techniczne, nie prawne.

Ponieważ to Pan dochodzi roszczeń, to na Panu spoczywa ciężar dowiedzenia okoliczności, na które się Pan powołuje (art. 6 Kodeksu cywilnego, art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego). Pan zatem musi (i będzie musiał przed sądem) udowodnić, że awaria turbiny nastąpiła na skutek wady, która w niej tkwiła, tj. że zakupiony przez Pana towar był niezgodny z umową. To nie sprzedawca będzie musiał dowodzić, że turbina była sprawna, a jej awaria została spowodowana przez Pana.

Nadmienię jeszcze, że aby zachować uprawnienia z tytułu niezgodności towaru z umową, należy zawiadomić przedsiębiorcę przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności (wystarczy wysłanie zawiadomienia przez upływem tego terminu; art. 9 ust. 1). Termin przedawnienia w takich sprawach przedstawia się następująco:

„Art. 10. 1. Sprzedawca odpowiada za niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową jedynie w przypadku jej stwierdzenia przed upływem dwóch lat od wydania tego towaru kupującemu; termin ten biegnie na nowo w razie wymiany towaru. Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, strony mogą ten termin skrócić, jednakże nie poniżej jednego roku.

2. Roszczenia kupującego określone w art. 8 przedawniają się z upływem roku od stwierdzenia przez kupującego niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową; przedawnienie nie może się skończyć przed upływem terminu określonego w ust. 1. W takim samym terminie wygasa uprawnienie do odstąpienia od umowy.

3. Zawiadomienie sprzedawcy o niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową przerywa bieg przedawnienia. Przedawnienie nie biegnie w czasie wykonywania naprawy lub wymiany oraz prowadzenia przez strony, nie dłużej jednak niż przez trzy miesiące, rokowań w celu ugodowego załatwienia sprawy.

4. Upływ powyższych terminów nie wyłącza wykonania uprawnień wynikających z niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową, jeżeli sprzedawca w chwili zawarcia umowy wiedział o niezgodności i nie zwrócił na to uwagi kupującego”.

Zatem przedawnienie w niniejszej sprawie nie nastąpi przed upływem dwóch lat od wydania towaru (rok od zawiadomienia sprzedawcy od wadzie minie wcześniej, stąd w tej sprawie ma znaczenie ten dwuletni termin). Do tego terminu należy zatem złożyć pozew do sądu albo zawezwanie do próby ugodowej, żeby przerwać bieg terminu przedawnienia. Dochodzenie roszczeń po upływie terminu przedawnienia może być nieskuteczne, jeśli druga strona podniesie zarzut ich przedawnienia.

W przypadku niezgodności towaru z umową przysługują Panu uprawnienia określone w art. 8 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej: doprowadzenie towaru do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy (sprzedawca ma wtedy obowiązek ponieść koszty także demontażu, dostarczenia, robocizny, materiałów, ponownego zamontowania i uruchomienia).

Jeżeli wymiana albo naprawa nie są możliwe albo wymagają nadmiernych kosztów albo narażałyby kupującego na znaczne niedogodności bądź sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie Kupujący może domagać się:

  • stosownego obniżenia ceny albo
  • odstąpić od umowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zwrot towaru po odstąpieniu od umowy

Firma sprzedała mi pewien towar. Wskazano w umowie, że mogę go zwrócić do 10 dni od daty zakupu. Zrobiłem to zgodnie z umową. Firma przyjęła deklarację zwrotu. Towar miałem oddać osobiście, jednak mieszkam 300 km od siedziby firmy. Wezwano mnie do zwrotu w ciągu 5 dni, czego nie zdążyłem zrobić. Jak rozwiązać tę sprawę, by uzyskać zwrot środków?

Brak możliwości naprawy gwarancyjnej i żądanie absurdalnego odszkodowania przez klienta

Naprawiliśmy klientowi laptopa. Koszt naprawy wyniósł 1200 zł. Klient wrócił po tygodniu, oznajmiając, że laptop nadal jest zepsuty. Przyjęliśmy go na reklamację, ale przez tydzień się testował i nie wyszła żadna usterka, dopiero po tygodniu faktycznie wystąpił ten sam problem. Zamówiliśmy powtórnie układ graficzny i go wymieniliśmy (trwało to 2 tygodnie). To nie pomogło. Powtórzyliśmy próby z innymi układami, ale to również nie przyniosło rezultatu. Ponieważ klient już mocno naciskał, zmuszeni byliśmy oddać sprzęt w takim stanie. Od razu zwróciliśmy też pieniądze za poprzednią naprawę w pełnej kwocie. O tym, że stan sprzętu w wyniku naprawy płyty głównej może ulec zmianie (pogorszeniu) poinformowaliśmy klienta zarówno za pierwszym jak i za drugim razem na piśmie. Klient zażądał absurdalnej kwoty odszkodowania – 11 tys. zł, a taki laptop można kupić za około 3500 zł. Nie chce oddać sprzętu do naprawy. Nie chce odsprzedać sprzętu za rozsądną cenę. Żąda wymiany płyty głównej na nową (koszt około 3500 zł) lub odszkodowania. Dla nas obie sytuacje są nie do przyjęcia, ponieważ to zdecydowanie za dużo, biorąc pod uwagę wartość sprzętu. Czy ma szanse na tak wysokie odszkodowanie? Co można zrobić w takiej sytuacji?

Gwarancja producenta a upadłość

Kupiłam płytę indukcyjną w kwietniu 2014 r.*, która została wadliwie podłączona i wskutek tego uszkodzony został główny moduł. Na swój koszt go wymieniałam (bo niby moja wina). Usługa została wykonana przez autoryzowany serwis, po to abym mogła korzystać z warunków 2-letniej gwarancji producenta. Po 8 miesiącach płyta przestała działać. Uszkodzeniu uległ główny moduł a gwarant – czyli producent, ogłosił upadłość. Kto powinien wykonać naprawę? Sklep, który sprzedał płytę (nie upłynął jeszcze rok), broni się jak może. Czy serwis, który wykonał usługę?

Czy można zwrócić towar bez metek zakupiony przez Internet?

Czy można zwrócić towar bez papierowej metki zakupiony przez Internet? Towar został odesłany w oryginalnym opakowaniu, z zachowaniem terminu zwrotu, ponieważ posiadał wady.

Czy możemy oddać samochód pełen usterek?

Mąż kupił samochód z ogłoszenia. Sprzedawca zapewniał, że pojazd jest w dobrym stanie technicznym. Mimo to zdaniem mechanika trzeba wymienić wiele części i jest sporo usterek. Koszt naprawy to ok. 4 tys. zł. Czy możemy oddać ten samochód sprzedawcy lub żądać, by pokrył koszty naprawy?

Reklamacja obuwia sportowego

Trzy dni temu zakupiłam dla syna obuwie sportowe – korki do gry w piłkę nożną. W ciągu tych trzech dni syn użył ich dwukrotnie: raz na treningu i raz dzisiaj na meczu. Buty już się rozkleiły na czubkach. Nie chcemy takich butów. Nawet jeśli sklep nam je sklei i tak za chwilę będzie to samo, więc okazuje się, że był to nieudany zakup. Co robić?

Zniszczenie towaru przez firmę kurierską

Został wystawiony przedmiot na portalu ogłoszeniowym, który szybko znalazł nabywcę. Po wpłacie na konto przez kupującego przedmiot (mebel) został dostarczony do wysłania do centrum kurierskiego, które jest pośrednikiem wysyłania paczek przez firmy kurierskie. Po 3 dniach paczki zostały dostarczone do kupującego. Z informacji od kupującego wynika, że nie było go w chwili dostarczenia pod drzwi mieszkania (III piętro). Kupujący stwierdził, że mebel został uszkodzony, wręcz zniszczony. Protokół został spisany 2 dni później.. Kto powinien zgłosić reklamację? Kto powinien wystąpić o zwrot kosztów uszkodzonej mebla? Jestem w posiadaniu zdjęć uszkodzonego przedmiotu.

Odesłanie towaru i żądanie zwrotu pieniędzy

Jako osoba prywatna sprzedałem osobie prywatnej szafkę przez internet. W ogłoszeniu podałem model szafki, ale podałem błędne wymiary. Teraz kupująca chce mi odesłać towar (bo jej wymiary nie pasują) i żąda zwrotu pieniędzy oraz pokrycia kosztów kuriera zwrotnego. Czy muszę odebrać tę paczkę? Czy mam zapłacić za kuriera zwrotnego?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »