Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z dobrami osobistymi?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Bezpodstawne zatrzymanie z podejrzeniem o kradzież

Marek Gola • Opublikowane: 2018-05-16

Chciałbym złożyć skargę na bezpodstawne zatrzymanie z podejrzeniem o kradzież. Ostatnio w galerii handlowej w perfumerii przeglądałem perfumy. W pewnym momencie poinformowano mnie, że zostaję zatrzymani. Sklep opróżniono z klientów, a mnie traktowano jak złodzieja. Nie zgodziłem się na przeszukanie, doszło do niego dopiero, jak przyjechała policja. Okazało się oczywiście, że nic nie ukradłem. Nikt mnie nawet nie przeprosił za tę poniżającą sytuację. Jak mam się teraz zachować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności zasadne jest uzyskanie dostępu do notatki służbowej policji, która powinna opisywać w sposób możliwie szeroki okoliczności zdarzenia, wezwanie policji, a także Państwa przeszukanie. Zachodzi jednak pytanie, czy prócz Pańskiego subiektywnego odczucia, iż doszło do naruszenia Pańskich dóbr osobistych, znajdzie się ktoś, kto takie naruszenie potwierdzi? Dobrze byłoby ustalić, jacy policjanci wówczas interweniowali, aby można ich było wezwać na rozprawę w charakterze świadków.

Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, o ile ostatnimi czasy można zaobserwować, że w ocenie sądu zniesławienie lub naruszenie dobrego imienia „samo w sobie” nie mają tak istotnego znaczenia jak negatywne konsekwencje, które są z tym związane. Innymi słowy, jeżeli nawet dojdzie do zniesławienia lub naruszenia dóbr osobistych, ale pokrzywdzony nie podnosi z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji, nie mówi się wówczas o naruszeniu dóbr osobistych. Nawet jeżeli naruszono dobre imię, to czy z tego powodu ocena Pana w lokalnym społeczeństwie zmalała? Czy zdarzenie jest opisywane w lokalnych gazetach? Czy dochodzą do Pana słuchy, jakoby zdarzenie to stało się plotką na mieście? Czy z tego powodu spotkały Pana jakiekolwiek negatywne konsekwencje?

Przyznać należy, iż Sąd Najwyższy uznaje cześć i godność za najważniejsze dobra osobiste. Stwierdził to m.in. w wyroku z 29 października 1971 r., sygn. akt II CR 455/71 (OSNCP 4/72, poz. 77), wyjaśniając, że „cześć, dobre imię i dobra sława człowieka są pojęciami obejmującymi wszystkie dziedziny życia osobistego, zawodowego i społecznego, naruszenie czci więc może nastąpić zarówno przez pomówienie o ujemne postępowanie w życiu osobistym i rodzinnym, jak i przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym, naruszające dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności” (identyczne stanowisko zajął SN w wyroku z 8 października 1987 r., sygn. akt II CR 269/87).

Jednak zachodzi pytanie, czy prócz Pana osoby, ktokolwiek jeszcze wie o tym, że został Pan zatrzymany w sklepie? Wskazuje Pan, iż doszło do wyproszenia klientów sklepu – czy któryś z nich jest Panu znany? Czy po tym, jak został Pan wypuszczony, ktokolwiek znajomy zauważył to?

Jak sam Pan widzi, sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Proszę zatem zapoznać się z ww. pytaniami.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »