Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak wypłat za przesyłki pobraniowe przez firmą kurierską

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-06-13

Jestem właścicielem firmy, która ma podpisaną umowę z firmą kurierską. Firma kurierska od miesiąca z niewiadomych dla nas przyczyn nie wypłaca nam pieniędzy za przesyłki pobraniowe (płatne przy odbiorze). Co w takiej sytuacji zrobić? W umowie mamy zapis o zwrocie pieniędzy z pobrań w terminie 5 dni od doręczenia przesyłki. Jak skutecznie możemy odzyskać nasze pieniądze?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Jest właściwie tylko jeden sposób, aby odzyskać swoje wierzytelności, jeśli druga strona nie chce ich dobrowolnie zapłacić. Jest to postępowanie sądowe, które zakończy się wyrokiem zasądzającym na Pana rzecz kwoty. Tylko bowiem jeśli uzyska Pan wyrok sadowy, będzie można skierować wniosek egzekucyjny do komornika, który jest jedynym organem powołanym do egzekwowania przymusowego roszczeń. Tylko komornik może bowiem sprzedać majątek dłużnika wbrew jego woli.

Z tego, co Pan napisał, postanowienia umowy gwarantują Panu wypłatę należności w ciągu 5 dni. W ten sposób powstaje właśnie Pana roszczenie o zapłatę. Jeśli miesiąc firma zalega z wypłatą należnych Panu pieniędzy, to rzeczywiście jest to już niepokojące i niestety, ale może świadczyć o problemach finansowych tej firmy. To jest bowiem najczęstszy powód, dla którego nie jest zachowana terminowość wypłaty.

Zanim jednak zdecyduje się Pan na drogę sądową, proszę spróbować wykonać jakiś telefon np. do działu księgowości tej firmy z zapytaniem, jaka jest przyczyna zwłoki w płatności i kiedy może się Pan spodziewać zapłaty.

Warto czasem porozmawiać, bo niekiedy problemy finansowe są jedynie przejściowe, aczkolwiek jeśli nie otrzyma Pan satysfakcjonującej odpowiedzi, zasugerowałabym wysłanie do tej firmy wezwania do zapłaty należnej Panu kwoty. Zwłaszcza że art. 187 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego wymaga podania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia. Zwyczajowo zatem pisze się wezwanie do zapłaty, które stanowi właśnie tę próbę mediacji.

W wezwaniu proszę dać firmie jakiś termin do zapłaty, np. 3 dni, i jeśli tej wpłaty nie będzie, proszę skierować wystąpienie z powództwem do sądu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »