Wybudowanie wspólnego domu na działce partnerki

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Z partnerką planujemy wybudować wspólnymi siłami dom. Ma on stanąć na działce należącej wyłącznie do mojej partnerki. Nie zamierzamy „dopisywać” mnie do własności, ani nie planujemy zmiany stanu cywilnego. Czy zatem istnieje jakiś sposób, abym został współwłaścicielem domu, a działka nadal należeć będzie wyłącznie do partnerki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety nie ma możliwości ustanowienia prawa współwłasności do budynku na nieruchomości będącej wyłączną własnością jednego ze współwłaścicieli.

Budynek, co do zasady, jest częścią składową gruntu, na którym się znajduje i „dzieli” jego sytuację prawną – tzn. zawsze jest własnością osoby (lub osób) będącej właścicielem gruntu.

Wprawdzie w prawie polskim istnieje możliwość, aby budynek stanowił odrębną własność w stosunku do gruntu, ale taka możliwość istnieje jedynie w stosunku do gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego oddanych w użytkowanie wieczyste. W tej sytuacji Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego pozostaje właścicielem gruntu, zaś użytkownik wieczysty jest właścicielem budynku znajdującego się na gruncie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Ciasnocha

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »