Kategoria: Windykacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co mam zrobić, gdy ktoś zaciągnął kredyt na moje dane?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-08-30

Otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Dotyczy jakiegoś długu z 1998 r. (!) z powodu niespłaconego kredytu. Nigdy nie brałem takiej pożyczki, ktoś musiał ją zaciągnąć na moje dane. Co mam robić?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Poszłabym najmniejszą linią oporu i zgłosiłabym zarzut przedawnienia, który w efekcie prowadziłby do oddalenia powództwa.

Oczywiście obok należałoby też podnieść, że w ogóle wierzytelność nie istnieje bo kredyt Pan spłacił.

Aczkolwiek wyjaśnię Panu zarzut przedawnienia, skoro należność pochodzi aż z 1998 roku.

Zgodnie z treścią wyroku Sądu Najwyższego z dnia z dnia 10 października 2003 r., sygn. akt II CK 113/02, termin przedawnienia roszczenia banku wobec osoby niebędącej przedsiębiorcą wynosi trzy lata, oczywiście data ta liczona jest od dnia wymagalności, czyli wypowiedzenia kredytu w sytuacji, gdy kredytobiorca go nie spłaca, ale banki szybko reagują w takiej sytuacji i nie czekają na to latami.

Mogę założyć zatem z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, iż dług tej jest dawno przedawniony.

Nie zmienia faktu przedawnienia nabycie wierzytelności z tytułu kredytu przez jakąś firmę windykacyjną gdyż art. 513 § 1 kodeku cywilnego pozwala dłużnikowi podnosić przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 września 2003 roku, wydanym w sprawie IV CKN 430/01, wstąpienie przez osobę trzecią w prawa wierzyciela nie pogarsza sytuacji dłużnika ponieważ przysługują mu wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy. Dotyczy to również zarzutu przedawnienia, które nie ulega przerwaniu wskutek przejścia wierzytelności na inną osobę. Zmiana dotyczy bowiem strony podmiotowej, a nie treści wierzytelności nabytej przez osobę trzecią.

Mając powyższe na uwadze, niniejsze powództwo winno zostać oddalone. Musi Pan tylko wnieść sprzeciw od tego nakazu i on straci moc, sąd przekaże sprawę do sądu zwykłego a ten wezwie firmę windykacyjną do opłaty pozwu, jego uzupełnienia itd., firma opłaty nie uiści i sprawa się dla Pana zakończy.

Bardzo często w elektronicznym postępowaniu dochodzone przedawnione należności, tak więc proszę się nie martwić, tylko koniecznie wnieść sprzeciw.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »