Kategoria: Przedawnienie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co muszę zrobić, żeby dług się nie przedawnił?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-07-12

W tym roku upływa 10 lat od wydania wyroku z klauzula wykonalności. Wyrok dotyczy długu w wysokości 20 000. W wyroku nie ma zasądzonych odsetek. Co muszę zrobić, żeby dług się nie przedawnił, i czy mogę ubiegać się o odsetki?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Aby dług się nie przedawnił, musi Pan przed upływem 10 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku skutecznie złożyć wniosek egzekucyjny do komornika. Złożenie wniosku spowoduje przerwanie biegu przedawnienia.

Zgodnie zaś z treścią art. 124 § 1 Kodeksu cywilnego po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo, co oznacza, że nawet jeśli nie wyegzekwuje Pan zadłużenie od dłużnika w trakcie egzekucji to po umorzeniu postępowania przez komornika np. z powodu bezskuteczności będzie Pan miał kolejne 10 lat, nim wierzytelność się przedawni.

Co do drugiego pytania powiem, że dziwny jest brak orzeczenia o odsetkach, chyba że Pan ich nie żądał albo jest to wyrok karny zasądzający obowiązek naprawienia szkody – wówczas tych odsetek rzeczywiście się nie zasądza.

Generalnie jednak zasadą jest, że jeżeli odsetek nie ma zasądzonych w wyroku, to nie można ich egzekwować, bo komornik nie bada zasadności i wymagalności tytułu wykonawczego, a jedynie egzekwuje to, co w jego treści napisano.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »