• Autor: Katarzyna Bereda
Czy zamówienie w sklepie internetowym jest zawsze wiążące i czy mogę zrezygnować z zakupu, nie opłacając tego zamówienia Przeczytałem różne opinie o tej firmie i zacząłem mieć wątpliwości co do rzetelności realizacji. Miał to być zakup złota.
Zakup surowców na odległość powoduje wyłączenie uprawnienia do odstąpienia od umowy na podstawie art. 38 ustawy Prawo konsumenta. Zgodnie z treścią art. 27 ustawy o prawach konsumenta „konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 ust. 2 i art. 35”.
Zgodnie natomiast z art. 38 pkt 2 „prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje konsumentowi w odniesieniu do umów w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy”.
Co do zasady jest to jedno z najrzadziej występujących wyłączeń, jednak ustawodawca przewidział taką możliwość właśnie w zakresie nabywania surowców czy też walut. Chodzi tu o sytuację, gdzie np. dochodzi z dnia na dzień do spadku wartości zakupionego surowca.
Powyższy przepis stanowi implementację art. 16 dyrektywy 2011/83/UE. Z uwagi na całkowity charakter harmonizacji przewidzianej w dyrektywie 2011/83/UE (zob. szerzej komentarz do art. 1 ustawy, Nt 5) państwa członkowskie nie mogą wprowadzić innych wyjątków od prawa do odstąpienia niż te przewidziane w samej dyrektywie. Z tego względu art. 9–15 dyrektywy 2011/83/UE przyznające konsumentowi prawo do odstąpienia i określające skutki odstąpienia oraz art. 16 tej dyrektywy, który przewiduje wyjątki od prawa do odstąpienia, ustalają łącznie równowagę praw i obowiązków konsumenta i przedsiębiorcy, a w konsekwencji właściwą równowagę pomiędzy wysokim poziomem ochrony konsumentów a konkurencyjnością przedsiębiorstw, zgodnie z motywem 4 dyrektywy 2011/83/UE.
Przepis art. 16 dyrektywy 2011/83/UE (oraz art. 38 ustawy) przewiduje wyłączenia prawa konsumenta do odstąpienia od umowy w sytuacjach, w których przyznanie takiego prawa byłoby nieracjonalne ze względów gospodarczych lub prawnych.
Nie jest wiec to przepis nowy, ani także nowe uregulowanie mennicy, bowiem ustawodawca – wraz z wejściem w życie ustawy o prawach konsumenta wprowadził taką regulację.
Podsumowując, ustawodawca jasno wskazał, iż zakup surowców, w tym złota i srebra oraz walut, poza lokalem przedsiębiorcy i na odległość powoduje wyłączenie uprawnień konsumenta w przedmiocie odstąpienia o takiej umowy – nie mają więc tu zastosowania przepisy o możliwości odstąpienia od umowy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.