Kategoria: Windykacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy rodzice odpowiadają za długi syna z działalności gospodarczej?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-02-01

Czy my, jako rodzice odpowiadamy za długi naszego syna? Długi są w ZUS i w urzędzie skarbowym i wynikają z nietrafionej działalności gospodarczej. Siedziba firmy syna jest w naszym domu. Syn nie mieszka teraz z nami.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności wyraźnie wskazać należy, iż zadłużenie obciąża syna. Dopóki syn żyje, nie ma powodu do obaw, albowiem komornicy – skarbowy lub sądowi (w zależności od rodzaju prowadzonej egzekucji) – nie mogą prowadzić postępowania egzekucyjnego z Państwa majątku. Problem pojawiłby się natomiast po ewentualnej śmierci syna, albowiem wówczas jako rodzice (zakładem, że syn nie ma dzieci, ani żony) będziecie Państwo odpowiadać za długi.

Zgodnie z art. 1012 K.c. – spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić. Przyjęcie lub odrzucenie udziału spadkowego przypadającego spadkobiercy z tytułu podstawienia może nastąpić niezależnie od przyjęcia lub odrzucenia udziału spadkowego, który temu spadkobiercy przypada z innego tytułu.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w podanym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Reasumując, dopóki Państwa syn żyje, nie mogą być Państwo pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej. Z chwilą jego ewentualne śmierci trzeba by było dokonać rozliczenia, jakie są aktywa syna, a jakie pasywa, i wówczas podjąć decyzję co spadku po nim.

Obecnie zasadnym jest jedynie zbieranie faktur imiennych na Państwa za zakupione sprzęty gospodarstwa domowego, sprzęt IT oraz inne wartościowe rzeczy, tak by w razie spisu majątku syna przez komornika nie było wątpliwości, co stanowi Państwa majątek, a co syna. Podkreślam, że zajęciu komorniczemu mogą podlegać tylko przedmioty będące własnością syna, a nie wyposażenie domu. Nie ma też znaczenia, że syn miał zarejestrowaną firmę w Państwa mieszkaniu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »