Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy strona przegrana płaci koszty reprezentacji, jeśli adwokat zrezygnował z honorarium?

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2019-06-03

Wygrałem w sądzie pierwszej instancji sprawę, którą wniosła moja matka o alimenty ode mnie. Sędzia uwolnił mnie od alimentów. Matka się jednak odwołała i w sądzie apelacyjnym przegrałem. Wynikło to z tego, że matka wzięła sobie adwokata – swojego szkolnego kolegę. On zadeklarował, że będzie ją reprezentował za darmo. Po przegranej sprawie ten adwokat zażądał ode mnie zwrotu kosztów reprezentacji za prowadzenie sprawy w 2 instancjach. Czy ma prawo żądać ode mnie zapłaty honorarium, skoro reprezentował matkę za darmo?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Koszty zasądzone w wyroku stanowią „zwrot kosztów zastępstwa procesowego”. Jeśli więc będzie Pan w stanie wykazać dowodowo, że żadnych kosztów nie było, to rzeczywiście odwołanie się od tej części wyroku ma sens. Jednak z praktyki i doświadczenia życiowego wiem, że nawet reprezentowane nieodpłatnie osoby zawierają ze swym pełnomocnikiem umowę opiewającą na określone koszty reprezentacji. Taka umowa stanowi kluczowy dowód w razie zakwestionowania, że koszty zostały ustalone i uiszczone.

Dlatego tylko w razie braku takiej umowy i posiadania dokumentów lub zeznań świadków, że adwokat przyjął reprezentację za darmo, daje Panu szanse na pozytywne załatwienia odwołania.

Podstawami prawnymi żądania zwrotu kosztów reprezentacji jest art. 98 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.):

„Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).”

Z art. 98 K.p.c. wynikają dwie zasady: zasada odpowiedzialności za wynik procesu i zasada kosztów niezbędnych i celowych. Zasada odpowiedzialności za wynik procesu to zasada, zgodnie z którą strona przegrywająca zwraca przeciwnikowi poniesione przez niego koszty procesu. Zasada kosztów niezbędnych i celowych oznacza, że strona przegrywająca zwraca przeciwnikowi tylko koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw lub celowej obrony. Fakt, czy czynność była niezbędna i celowa, ocenia sąd, biorąc pod uwagę konkretne okoliczności sprawy oraz jej charakter. Temu będzie musiał się Pan przeciwstawić dowodowo w składanym środku odwoławczym.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »