Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy współwłaściciel może zamieścić ofertę sprzedaży nieruchomości?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-04-18

Sprawa o zniesienie współwłasności jest w toku i wszystkim współwłaścicielom zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości. Czy zatem w świetle prawa współwłaściciel, zamieszczając ogłoszenie o sprzedaży całej nieruchomości, nie popełnia wykroczenia? Oczywiście zainteresowani będą poinformowani o sytuacji i toczącej się sprawie. W jaki sposób przygotować takie ogłoszenie, by było poprawnie?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina
Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria

W pierwszej kolejności wyjaśnię, że jako współwłaściciel nieruchomości w części ułamkowej może Pani, bez zgody pozostałych współwłaścicieli, dowolnie rozporządzać swoim udziałem w nieruchomości, czyli na przykład go sprzedać. Oczywiście inną kwestią jest, czy ktoś będzie chciał taki udział nabyć, bo w zasadzie taki nabywca znajdzie się na Pani miejscu w postępowaniu o zniesienie współwłasności.

Mówi o tym konkretnie przepis art. 198 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Rozumiem jednak, że w tym przypadku wszyscy właściciele chcieliby wspólnie zbyć nieruchomość i w ten sposób wyjść ze stanu współwłasności. W takim przypadku konieczne będzie oczywiście, aby u notariusza stawili się wszyscy współwłaściciele, bo zgodnie z art. 199 K.c. – do rozporządzania rzeczą wspólną (a więc całą nieruchomością) oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Oferując nieruchomość na sprzedaż i wskazując, że czyni się to jako współwłaściciel, nie popełnia się wykroczenia, ponieważ informacja taka pozwoli zorientować się potencjalnemu nabywcy, że nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, a zatem musi on zakup uzgodnić ze wszystkimi współwłaścicielami tej nieruchomości.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ponadto każdego potencjalnego nabywcę i tak będzie trzeba poinformować o stanie prawnym nieruchomości, podać numer księgi wieczystej, w której będzie mógł sprawdzić ów stan prawny, liczbę współwłaścicieli, a więc nie będzie mowy o wprowadzeniu go w błąd.

Najprościej będzie po prostu zaznaczyć w ogłoszeniu, że nieruchomość stanowi przedmiot współwłasności, np. w ten sposób: sprzedam działkę budowlaną położoną …, współwłasność, … h plus dalsze szczegóły dotyczące nieruchomości. Albo po prostu po podaniu wszelkich danych nieruchomości może Pani zaznaczyć stan prawny, dodając na przykład zwrot: nieruchomość stanowi współwłasność, wszyscy współwłaściciele wyrażają zgodę na zbycie.

To powinno dawać bardzo jasny obraz rzeczywistości już od samego początku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »