Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy sprzedawca odpowiada za uszkodzenie przesyłki kurierskiej?

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2016-05-09

Prowadzę działalność gospodarczą – sklep z częściami do maszyn. Wysłałem do klienta zamówiony towar. Odbiorca odebrał przesyłkę, potwierdził odbiór bez zastrzeżeń i kurier odjechał. Jednak tego samego dnia klient zadzwonił i powiedział, że przedmiot jest uszkodzony. Sprawa została zgłoszona do przewoźnika, protokół został spisany następnego dnia. Wiem z doświadczenia, że reklamacja nie zostanie uznana, ponieważ klient podpisał odbiór przesyłki bez zastrzeżeń. Klient wysłał mi protokół komisyjnego otworzenia przesyłki i zeznania 3 świadków, którzy widzieli, że towar był uszkodzony. Powiedział, że nie ureguluje faktury, bo to mój problem. Co należy zrobić, żeby odzyskać pieniądze bez konieczności pójścia do sądu?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Przedstawiony przez Pana problem jest znany. Kurier nie wyda przesyłki zanim klient nie podpisze odbioru. I wówczas w przypadku reklamacji, niezależnie czy protokół zostanie spisany zaraz po odbiorze przy kurierze, czy w ciągu 7 dni od odbioru, firmy przewozowe uchylają się od odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w czasie transportu, powołując się na podpisanie odbioru paczki bez zastrzeżeń. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uszkodzone jest opakowanie przesyłki, czyli jest widoczne, zewnętrzne.

Tymczasem według art. 65 Prawa przewozowego przewoźnik ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za utratę, ubytek lub uszkodzenie przesyłki powstałe w okresie od przyjęcia przesyłki do przewozu do jej wydania (…), chyba że utrata, ubytek lub uszkodzenie albo opóźnienie w przewozie przesyłki powstały z przyczyn występujących po stronie nadawcy lub odbiorcy, nie wywołanych winą przewoźnik, z właściwości towaru albo wskutek siły wyższej (ust. 2).

Ponadto stosownie do treści art. 76 ww. ustawy przyjęcie przesyłki przez uprawnionego bez zastrzeżeń powoduje wygaśnięcie roszczeń z tytułu ubytku lub uszkodzenia, chyba że:

1) szkodę stwierdzono protokolarnie przed przyjęciem przesyłki przez uprawnionego,

2) zaniechano takiego stwierdzenia z winy przewoźnika,

3) ubytek lub uszkodzenie wynikło z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa przewoźnika,

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

4) szkodę nie dającą się z zewnątrz zauważyć uprawniony stwierdził po przyjęciu przesyłki i w terminie 7 dni zażądał ustalenia jej stanu oraz udowodnił, że szkoda powstała w czasie między przyjęciem przesyłki do przewozu a jej wydaniem.

Zatem za odebraną bez zastrzeżeń uważa się przesyłkę, którą odbiorca przyjął, nie żądając sporządzenia przez przewoźnika protokołu szkodowego. Jeżeli przesyłka nadeszła w stanie nienaruszonym, a brak zostanie stwierdzony po jej wydaniu, obowiązkiem odbiorcy jest wezwanie przewoźnika w ciągu 7 dni od odbioru przesyłki do sporządzenia protokołu stwierdzającego jej stan. Jak wynika z Pana opisu, klient obowiązek ten wykonał, zatem nie można uznać, że przyjął przesyłkę bez zastrzeżeń.

Reasumując, nie ma podstaw, aby żądać od klienta zapłaty za przesłany towar. Swoje roszczenie należy kierować do przewoźnika, jednak aby uzyskać odszkodowanie w wysokości wartości towaru, musi Pan udowodnić, wykazać, iż przesyłka była prawidłowo zapakowana, że została nadana w stanie nieuszkodzonym.

W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania może Pan odwołać się od takiej decyzji. Natomiast po wysłaniu odwołania i ewentualnej kolejnej odmowie, wówczas pozostaje jedynie postępowanie sądowe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »