Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od ojczyma i zachowek dla jego dzieci

Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2021-02-15

Ojczym wraz z moją matką aktem darowizny przekazali mi mieszkanie w 2009 r. Ojczym z poprzedniego związku miał dwójkę dzieci. Ojczym zmarł, natomiast matka przebywa u mnie. Testamentu nie było. Proszę o informacje, jaki należy się zachowek dla dzieci ojczyma, i w jakiej wysokości mam zapłacić im zachowek od otrzymanego mieszkania.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Darowizna od ojczyma i zachowek dla jego dzieci

Kolejność dziedziczenia

Zgodnie z treścią art. 931 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

§ 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.

Dziedziczenie przez męża matki i jego córki

Z uwagi na powyższe, jak Pan widzi, po Pana ojczymie do dziedziczenia ustawowego – jeżeli nie został sporządzony testament – wchodzą jego dwie córki oraz Pana mama – jeżeli była żoną, bowiem w pierwszej kolejności powołane do spadku są dzieci spadkodawcy i małżonek. Jeżeli Pana mama była żoną, to udział każdej z nich wynosi po 1/3, jeżeli mama nie była żoną, to udział córek wynosi po 1/2. Od tej wartości, jeżeli ojczym nie pozostawił innej masy spadkowej, mogą one obliczyć zachowek, który wynosi albo połowę, albo 2/3 powyższej wartości udziału.

Zachowek dla córek męża matki

Zgodnie z art. 991:

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Polski Kodeks cywilny realizuje ochronę najbliższych osób rodziny zmarłego przede wszystkim przez zachowek. Zachowek to określona wartość, którą najbliższe osoby powinny otrzymać od spadkodawcy w postaci darowizny, powołania do spadku lub zapisu (zwykłego lub windykacyjnego). Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, ale jedynie wtedy, gdy in concreto byliby powołani do spadku z ustawy, a zatem są najbliższymi dziedzicami ustawowymi.

Wysokość zachowku

Prawo do zachowku powstaje ex lege z chwilą otwarcia spadku i przysługuje zarówno w przypadku dziedziczenia testamentowego, jak i ustawowego. Ten ostatni wejdzie w grę wtedy, gdy z uwagi na istnienie darowizn doliczanych do spadku, odziedziczony udział nie pokrywa zachowku uprawnionego. Jeżeli ojczym był właścicielem 1/2 mieszkania, to zachowek, a więc udział 1/2 lub 2/3 udziału spadkowego córek należy obliczyć od tej wartości – o ile nie pozostało nic innego w masie spadkowej.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

rozwodowy.pl

sluzebnosc.info

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-pracy.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »