Kategoria: Darowizna, umowa dożywocia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego

Marcin Sądej • Opublikowane: 2017-10-02

Otrzymałam darowiznę w wysokości 30 000 EUR od osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego (tym samym nie posiada również numeru PESEL). Którą deklarację powinnam wypełnić (SD-Z2?), do którego urzędu (zamieszkania czy zameldowania – są inne), jak wyliczyć kwotę (związku z przeliczeniem EUR na złotówki) i jak rozwiązać problem braku numeru PESEL i NIP?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje możliwość całkowitego zwolnienia z podatku darowizny pod warunkiem spełnienia warunków opisanych w ustawie. Zgodnie bowiem z treścią art. 4a tej ustawy ma miejsce całkowite zwolnienie z podatku dokonanie darowizny pomiędzy członkami najbliższej rodziny (mąż, żona, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki), jeżeli darowizna została przekazana przelewem bankowym lub przekazem pocztowym, a obdarowany złożył w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny zgłoszenie na druku SD-Z2 do urzędu skarbowego.

Urzędem skarbowym dla obdarowanego jest urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (kwestii zameldowania nie bierze się pod uwagę).

Jeżeli zatem otrzymała Pani darowiznę od najbliższego członka rodziny, darowizna wpłynęła na Pani konto bankowe i złoży Pani zgłoszenie do urzędu w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny to właściwym drukiem jest formularz SD-Z2. Jeśli któryś z warunków nie zostanie spełniony, należy złożyć formularz SD-3 i w tym przypadku może wystąpić konieczność zapłaty podatku.

Jeżeli chodzi o przeliczenie kwoty darowizny, należy zastosować kurs euro z dnia otrzymania darowizny.

Jeżeli dana osoba nie jest obywatelem polskim i nie posiada numeru PESEL lub NIP, można na druku urzędowym wpisać np. numer paszportu. Nie jest wymagane, aby darczyńca rejestrował się dla celów podatkowych w Polsce, ponieważ nie na nim, lecz na obdarowanym ciąży ewentualny obowiązek podatkowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »