Kategoria: Windykacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie długu za polisę OC

Piotr Brożyński • Opublikowane: 2019-02-11

Mam dług z 2006 r. za polisę OC, przy czym samochód został sprzedany i przerejestrowany. Czyli dług za OC jest sprzed 10 lat. Komornik wraz z windykacją żąda ode mnie spłaty długu za polisę OC. Czy ja go muszę spłacić, czy dług uległ przedawnieniu i czy wystarczy napisać do sądu o przedawnienie długu za polisę OC?

Piotr Brożyński

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Co do zasady zgodnie z art. 819 Kodeksu cywilnego roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Roszczenie o zapłatę składki za 2006 rok co do zasady powinno zatem przedawnić się w 2009 roku (po trzech latach od terminu zapłaty składki). Roszczenie przedawnia się, o ile nie zostało przerwane, zaś przerwanie biegu przedawnienia może nastąpić m.in. przez każdą czynność przed sądem zmierzającą bezpośrednio do dochodzenia roszczenia czy też poprzez uznanie przez Pana roszczenia.

Z informacji uzyskanej od Pana nie do końca jasno wynika, czy zapłaty długu żąda od Pana komornik, czy wynajęta przez wierzyciela firma windykacyjna. W sytuacji, jeśli spłaty długu żąda firma windykacyjna, zaś w międzyczasie nie doszło do przerwania biegu przedawnienia, może Pan poinformować tą firmę, że roszczenie się przedawniło, w związku z czym odmawia Pan zapłaty.

Jeśli natomiast spłaty długu dochodzi od Pana komornik, oznacza to, że wierzyciel uzyskał tytuł egzekucyjny (wyrok), na podstawie którego może dochodzić od Pana zapłaty. Roszczenie stwierdzone prawomocnym wyrokiem może być natomiast dochodzone przez 10 lat i 10-letni termin przedawnienia liczony jest w tym przypadku od dnia uprawomocnienia się wyroku. W takiej sytuacji, jeśli w postępowaniu sądowym nie zgłaszał Pan zarzutu przedawnienia, nie może Pan już tego uczynić przed komornikiem.

Jeśli natomiast wobec Pana dopiero toczy się postępowanie sądowe, może Pan w toku procesu zgłosić zarzut przedawnienia roszczenia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »