Kategoria: Ochrona konsumenta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Handel samochodami a rękojmia

Autor: Maciej Podgórski • Opublikowane: 2018-10-24

Jestem importerem i sprzedawcą samochodów. Proszę o wskazówki, jakie przepisy chroniłyby mnie w sytuacji, gdy klient użytkuje samochód i po pewnym czasie ma do mnie roszczenie z tytułu rękojmi.

Maciej Podgórski

»Wybrane opinie klientów

Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata
Jestem pod dużym wrażeniem. Wiedza, duży wkład pracy, cena - bardzo uczciwe. 
Jacek
Fantastyczne rozwiązanie. Opinia, w mojej ocenie, wyczerpująca na zadane pytanie.Często pewne pytania nasuwają się stopniowo, po przeanalizowaniu otrzymanej opinii prawnej w kontekście własnego przypadku więc możliwość zadawania dodatkowych pytań jest wyjątkowo korzystna.Polecam wszystkim poszukujących pomocy prawnej.
Mariola
Dziękuję bardzo za szybkie i rzetelne odpowiedzi. Nie ukrywam że idąc tropem porad radcy prawnego ePorady24.pl, wiele spraw wyjaśniłam podejmując konkretne działania natomiast zaznajamiając się z tematem zniesienia współwłasności znalazłam sposób mający na celu zabezpieczenie naszych należności.
Gabriela
Wszystko sprawnie, szybko, fachowo! Dziękuję.
Anatolij, 42 lata, nauczyciel
Przedstawiona odpowiedź na mój problem wydaje się logiczna. Zobaczymy co się okaże \"w praniu\"
Krzysztof
Dostałam jasną odpowiedź na prawie wszystkie, nurtujące mnie pytania, popartą odniesieniem do odpowiednich przepisów prawa. Polecam.
Renata, 54 lata, nauczyciel
Bardzo dziękuję za szybkie uzyskanie porady. Być może po rozmowie z działem kadr u pracodawcy powstaną dodatkowe pytania. Wg mnie porada jest bardzo zrozumiała. Skorzystam z Państwa usługi w innym temacie.Bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.Anna
Anna, 67 lat, kierownik
Moja ocena jest wysoka. Uzyskałam poradę na miarę moich potrzeb i jestem bardzo zadowolona. I wiem jak zachować się w przyszłości aby zapewnić sobie zamieszkanie. 
Ewa
Bardzo dziękuję za poradę. Była ona wyczerpująca i pomocna. Chociaż ja jako laik niewiele wiedziałem w temacie to ta informacja uzyskana przez Pana Mecenasa wiele wniosła, a co najważniejsze wszystko potoczyło się tak jak opisał że może się stać. 
Bogusław
Ogólnie jestem bardzo zadowolony z porady, tylko czas oczekiwania na pierwsza odpowiedz był zbyt długi. Polecam
Patryk, 32 lata
Konkretna, zrozumiała dla mnie odpowiedz której nie mogłam uzyskać na innych portalach oraz od własnego adwokata prowadzącego moje inne sprawy, adwokata który chciał 2500 zł za zapoznanie się z aktami sprawy, by mógł dzielić mi właściwej odpowiedzi + 3000 tyś (netto) za założenie sprawy i reprezentacje mojej osoby. 
Magdalena, 34 lata
Pragne goraco podziekowac za przygotowanie pisma.Kilkakrotnie korzystalem juz z pomocy portalu i zawsze uslugi swiadczone sa na bardzo wysokim poziomie.Terminowosc, a przede wszystkim profesjonalizm w kazdym calu ,poparte litera prawa.Portal godny polecenia .Paweł
Paweł
Bardzo dziękuję za poradę.
Krystyna, technik ekonomista, 63 lata
Odpowiedź szybka i szczegółowa. Wszystko konkretnie i na temat. Polecam
Wioletta
Wszystko jest dla mnie jasne. Dziękuje
Andrzej, 66 lat, emeryt
Bardzo dziękuję za satysfakcjonująca mnie odpowiedź. Państwa wyjaśnienia okazały się dla mnie pomocne. 
Beata, nauczyciel, 55
Odpowiedzi wyczerpujące, cierpliwie przekazywane, a co najważniejsze pozwalające na skuteczne i satysfakcjonujące mnie załatwienie sprawy.
Izabela
Witam w odpowiedzi na Pańskie zapytanie przyznaje że jestem zadowolony z otrzymanej pomocy która była w pełni wyczerpująca ze względu na możliwość zadawania dodatkowych pytań.  
Janusz
Bardzo dziękuję za wyczerpującą i jasną odpowiedż. 
Bożena, księgowa, 55 lat
Dobra cena, świetna porada, wrócę tutaj na pewno.
Adrian
Nie widzę potrzeby zmian, tak trzymać a będzie dobrze
Gerard, geodeta, 80 lat

Mam kilka rad dla Pana, które może Pan wykorzystać w prowadzonej działalności gospodarczej.

W umowach zawieranych między przedsiębiorcą i konsumentem w przypadku, gdy kupujący jest konsumentem, wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności przedsiębiorcy z tytułu rękojmi jest bezskuteczne.

Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży samochodów jest Pan przedsiębiorcą. Zgodnie z art. 221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (K.c.) – konsument to osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Zatem zapis regulaminu wyłączający lub ograniczający Pańską odpowiedzialność wobec konsumenta z tytułu rękojmi będzie nieskuteczny. Wynika to wprost z przepisów. Zgodnie z art. 558 § 1 K.c. – jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.

Jerzy Ciszewski w „Komentarzu do kodeksu cywilnego wskazuje, że strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Jeżeli kupującym jest konsument, ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Stosownie do art. 558 § 1 zd. 2 K.c. – w umowach z udziałem konsumentów ograniczenie lub wyłączenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest dopuszczalne tylko w wypadkach określonych w przepisach szczególnych. Brak jest zaś podstaw w prawie do obciążenia konsumenta kosztami usunięcia wad, gdy żądanie oparte jest o rękojmię (fragment tezy wyroku Sądu SA w Katowicach z 30 kwietnia 2003 r., I ACa 1389/02, SIP nr 175266).

Wyłączenie i ograniczenie odpowiedzialności jest najbardziej radykalną postacią odstąpienia od regulacji ustawowej. Może do niego dojść tylko w relacji między równorzędnymi podmiotami (między przedsiębiorcami albo między osobami niedziałającymi w charakterze przedsiębiorców) albo w sytuacji, w której to kupujący jest przedsiębiorcą, a sprzedawca konsumentem.

Jest ono niedopuszczalne w sytuacji, w której kupujący jest konsumentem (art. 558 § 1 zdanie drugie; w kwestii ustalenia konsumenckiego charakteru sprzedaży zob. uwaga 7 komentarza przed art. 535). Postanowienie sprzeczne z tą normą jest bezskuteczne. Bezskuteczność niedozwolonego postanowienia w żaden sposób nie wpływa na skuteczność pozostałej części umowy (Jacek Gudowski w „Komentarzu do tomu IV – zobowiązania – część szczególna”).

Zapis regulaminu, wyłączający lub ograniczający odpowiedzialność przedsiębiorcy wobec konsumenta z tytułu rękojmi, może zostać uznany przez UOKiK za klauzulę niedozwoloną. Przykłady klauzul niedozwolonych wyłączających lub ograniczających prawo dochodzenia roszczeń.:

  • Nabywca potwierdza, że otrzymał w/w pojazd kompletny i sprawny technicznie, bez wad, a w szczególności sprawdził wraz ze sprzedawcą sprawność wszystkich podzespołów mających wpływ na bezpieczeństwo pojazdu (Numer wpisu: 939).
  • Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy, że publikowane dane techniczne nie zawierają uchybień lub błędów, które nie mogą jednak być podstawą do roszczeń (Numer wpisu: 2751).

Co ważne, sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy (art. 557 § 1 K.c.).

Dopuszczalne jest wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi wobec przedsiębiorcy. Bowiem zgodnie z art. 558 § 1 K.c. – strony mogą odpowiedzialność z tytułu rękojmi rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Czyli wydaję się, że można zawrzeć w regulaminie zapis, zgodnie z którym sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady z tytułu rękojmi w stosunku do klientów niebędących konsumentami.

W przypadku sprzedaży używanego auta sprzedawca ma prawo ograniczyć okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Zgodnie z art. 568 § 1 K.c. – jeżeli kupującym jest konsument, a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Zwracam też uwagę na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 lipca 1980 roku (sygn. akt: II CR 190/80), którego fragment zamieszczam poniżej:

„W wypadku odstąpienia od umowy sprzedaży w związku z wadą fizyczną rzeczy kupujący, zwracając rzecz (art. 494 k.c.), nie jest zobowiązany wynagrodzić sprzedawcy za normalne zużycie rzeczy, które nastąpiło – przy prawidłowym jej używaniu – do chwili odstąpienia od umowy. Obowiązek taki natomiast istnieje w sytuacji, gdy zmniejszenie wartości (użyteczności) rzeczy było następstwem takich okoliczności, za które kupujący ponosi winę, jak i następstwem korzystania z rzeczy po złożeniu oświadczenia o odstąpieniu od umowy.”

Zalecam więc, aby opracował Pan regulamin lub ogólne warunki sprzedaży w Pana sklepie (firmie) w oparciu o przepisy prawa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakupiony przedmiot nie zgadza się z opisem przedstawionym na aukcji

Miesiąc temu zakupiłem na Allegro instrument muzyczny. Zakupiony przedmiot nie zgadza się z opisem przedstawionym na aukcji. Sprzedający nie odpowiada na moje maile względem oddania przedmiotu. Czy jest jakaś możliwość zwrotu tego instrumentu sprzedawcy?

Zgłoszenie reklamacji produktu doręczonego przez kuriera

Klientka odebrała przesyłkę od kuriera, po 3 dniach od doręczenia zgłosiła pęknięcie szyby. Spytałem, czy sporządziła protokół szkody przy kurierze, klientka odpowiedziała, że nie, gdyż podobno sąsiadka odebrała przesyłkę, a klientka dopiero teraz zauważyła. Nie potwierdza tego historia przesyłki, dopiero po 7 dniach od doręczenia został spisany protokół szkody, klientka żąda zwrotu pieniędzy lub wymiany części. Dla mnie to wygląda na uszkodzenie mechaniczne. Jak taka sytuacja wygląda od strony prawnej?

Duże opóźnienie w wykonaniu mebli na zamówienie

W marcu podpisałam umowę z salonem mebli. Meble powinnam mieć montowane w połowie lipca. Czas realizacji to 8–9 tygodni. Na umowie mam własnoręcznie wykonaną adnotację (na czerwono) przez właściciela salonu „do realizacji od 15 maja”. Zostałam jednak z pustymi ścianami. Dowiedziałam się, że moje meble pojawią się na przełomie sierpnia/września! Jakie kroki mam podjąć? Nie chciałabym jednak zrywać umowy ze względu na wykonane prace.

Reklamacja prac budowlanych

Sprzedałam ponad rok temu dom. Teraz nowy właściciel (w trakcie robót remontowych) zobaczył brak wieńca górnego i składa do mnie reklamację prac budowlanych. W projekcie tego wieńca nie ma. Czy kupujący ma zasadne roszczenie? Jak wygląda moja sytuacja z prawnego punktu widzenia?

Gwarancja na prace montażowe płytek i paneli

Mój wykonawca chce udzielić tylko 24-miesięcznej gwarancji na prace montażowe związane z płytkami i panelami. Czy mogę żądać 3- lub 5-letniej gwarancji i rękojmi?

Czy producent urządzeń ma obowiązek świadczenia serwisu pogwarancyjnego?

Czy jako producent urządzeń grzewczych elektrycznych mamy obowiązek świadczenia serwisu pogwarancyjnego? Jeśli tak, to przez jaki okres i czy może on być prowadzony tylko i wyłącznie w siedzibie naszej firmy? Czy mamy obowiązek sprzedaży części zamiennych?Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »