Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przekazać mieszkanie znajomej?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-09-25

Jestem żonaty, ale mam z żoną rozdzielność majątkową. Chciałbym darować mieszkanie mojej znajomej, która również jest mężatką. Mieszkanie zakupiłem po ustanowieniu rozdzielności majątkowej z moich środków finansowych. Jak przekazać to mieszkanie znajomej?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.o.

Z treści Pana pytania wynika, że pozostaje Pan w związku małżeńskim. Zawarta jest umowa ustanawiająca rozdzielność majątkową. Wolą Pana jest przeniesienie prawa własności do lokalu na rzecz Pana znajomej, która także pozostaje w związku małżeńskim.

W pierwszej kolejności, wyraźnie podkreślić należy, iż jeżeli nabył Pan mieszkanie, które ma być przedmiotem umowy po ustanowieniu rozdzielności majątkowej w Pana związku małżeńskim to prawem tym może Pan dysponować swobodnie, tj. bez zgody żony. Nawet jeżeli Pana znajoma nie ma rozdzielności majątkowej w swoim małżeństwie to zasadnym jest wskazanie na możliwość darowania tylko na nią prawa własności do tegoż mieszkania, co skutkować będzie przeniesieniem tego prawa wyłącznie na znajomą, a nie na znajomą i jej męża.

Powyższe wynika wprost z treści przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Istotne znaczenie ma przepis art. 33 pkt 2 K.r.o., zgodnie z którym do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Innymi słowy, jeżeli nie postanowi Pan inaczej, tj. nie wskaże, by obdarowanym był także mąż znajomej, to mieszkanie przez Pana darowane nie będzie wchodziło do jej majątku wspólnego z mężem.

Należy także zaznaczyć, że konieczne będzie uiszczenie podatku od darowizny. Jeżeli mieszkanie przedstawia wartość większą aniżeli 20 556 zł to podatek wynosić będzie 2877,90 zł plus 20% nadwyżki ponad kwotę 20 556 zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »