Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak wykupić mieszkanie komunalne gdy jest kilku najemców?

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2020-10-12

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym. Prawo do najmu mieszkania uzyskałem po śmierci ojca 26 lat temu. Umowę z gminą podpisałem również 26 lat temu. Mam możliwość wykupienia tego mieszkania z bonifikatą 90%. Niestety przy kompletowaniu dokumentów okazało się, że oprócz mnie prawo do najmu mieszkania mają również moi 3 bracia, którzy od początku podpisania umowy nie mieszkają w lokalu. Mieszkają za granicą. Jeden z nich posiada na własność mieszkanie za granicą. Dwóch mieszka i pracuje za granicą. Jeden z dwóch jest zameldowany. Nie ponosili kosztów utrzymania mieszkania ani remontów. Co zrobić, aby wykupić mieszkanie bez nich? Gmina chce, aby przyszli i zrzekli się prawa do najmu. Jeden z braci nie zgadza się, tłumacząc, że to jego spadek po naszym ojcu i że jeśli według prawa należy mu się mieszkanie, to on chce je tez mieć.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.


Jak wykupić mieszkanie komunalne gdy jest kilku najemców?

Stosunek najmu mieszkania komunalnego

Wstąpienie w najem następuje na zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego. Zatem nie można tu w prosty sposób stwierdzić, że to mi się należy, bo jest spadkiem po rodzicach.

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego „w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci”.

Nie wiem, jaka była Państwa sytuacja w 1994 roku. Jednak patrząc po datach Państwa urodzin (załączone dokumenty), można założyć, że rzeczywiście w chwili śmierci taty wszyscy zamieszkiwaliście w mieszkaniu. Stąd nie ma podstaw do zakwestionowania wstąpienia w stosunek najmu.

Prawo najmu a samodzielne wykupienie mieszkania

Warto jednak ustalić, czy to prawo najmu przysługiwało braciom rzeczywiście przez cały czas. Z uchwał rad gmin dotyczących zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wynika często ze najem jest wypowiadany, jeśli pojawia się prawo do innego lokalu mieszkalnego. Warto sprawdzić, w jaki sposób tę kwestię uregulowano w Pana gminie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na zasady sprzedaży lokali mieszkalnych w gminie. Niestety, nie byłam w stanie dotrzeć do uchwały, która stanowi podstawę sprzedaży mieszkań komunalnych w Pana mieście, jednak bardzo często w tych uchwałach wyraźnie zaznaczone jest, że podstawą nabycia jest brak posiadania innego lokalu. W takim przypadku brat nie mógłby zakupić mieszkania na współwłasność z bonifikatą.

Niestety nie znajduję w chwili obecnej podstaw do kwestionowania samego stosunku najmu braci. Uchwała dotycząca najmu nie wskazuje, że najem wygasa, jeśli najemca nie korzysta z lokalu, a gmina nie wypowiedziała stosunku najmu braciom formalnie. Mógłby Pan złożyć do gminy wniosek o rozwiązanie z braćmi stosunku najmu z uwagi na fakt, iż nie korzystają oni z mieszkania. Gdyby gmina rozwiązała z braćmi najem, wówczas Pan pozostałby jedynym najemcą. Bardzo mi przykro, ale w tym przypadku trudno znaleźć inne rozwiązanie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Ograniczenia prawne w posiadaniu działki w ROD

Przed zbliżającą się emeryturą chciałbym kupić domek na wsi blisko jeziora. Mam ciekawą ofertę kupna, ale domek jest położony na terenie ROD....

 

Adaptacja stodoły na garaż i warsztat

Adaptacja stodoły na garaż i warsztat

Mój sąsiad dokonał adaptacji swojej stodoły na garaż. Budynek stoi 6 m od mojego domu. Ma długość ponad 25 m i jego okap wystaje nad moją działkę....

Dopisanie dziecka jako najemcy do mieszkania komunalnego

Dopisanie dziecka jako najemcy do mieszkania komunalnego

Zamieszkuję lokal komunalny po moich dziadkach, którzy to mieszkanie otrzymali w 1960 r. Ja zostałam tu zameldowana w 1996 r. Po śmierci dziadków...

Kłopotliwy udział w nieruchomości

Kłopotliwy udział w nieruchomości

Żyjąca mama posiada wartościowe mieszkanie i kłopotliwy udział 1/15 w pewnej niewiele wartej nieruchomości i niesprzedawalnej nieruchomości....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »