Kategoria: Windykacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nachodzi mnie komornik za cudze długi

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2018-01-24

Nachodzi mnie komornik. Dłużnik, który mieszkał w moim domu, wymeldował się w 2014 r. i wyjechał za granicę, jest to osoba dla mnie obca. Komornik chce wejść do mojego domu w asyście policji. Jak mam się zachować, czy muszę go wpuścić i co powinien przedstawić komornik, jakie dokumenty, że ma prawo przeszukania mojego domu?

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Komornik, co do zasady, kieruje się adresem wskazanym przez wierzyciela. Przy braku dowodów przeciwnych uznaje taki adres za adres zamieszkania dłużnika.

W opisanej sprawie prawdopodobnie przed wymeldowaniem się i przed wyjazdem dłużnik odebrał korespondencję od komornika. Zatem dla komornika wszystko jest OK. Skoro dłużnik odbiera korespondencję, to mieszka.

Skąd Pani wie, że komornik chce wejść do domu w asyście policji? Mogła się Pani dowiedzieć o tym w kancelarii komornika, od asesora w trakcie dokonywana czynności egzekucyjnych lub z pisma kierowanego do dłużnika, które zostało odebrane, a Pani poznała jego treść.

Zatem jeszcze przed wizytą komornika, powinna Pani:

 1. Napisać do komornika pismo, informując go o faktach:
  1. że dłużnik nie mieszka pod tym adresem i od kiedy;
  2. że wymeldował się, co ma potwierdzenie w urzędzie miasta (gminy) w ewidencji ludności;
  3. a zwłaszcza o tym, że w Pani domu nie ma żadnych rzeczy należących do dłużnika, albowiem zabrał wszystko, wyprowadzając się;
  4. jednocześnie powinna Pani zawnioskować o to, aby komornik w istniejącym stanie rzeczy odstąpił od planowanego wejścia do Pani domu, oraz
  5. poinformował o tych faktach wierzyciela, by ten mógł skorygować swoje wnioski co do środków egzekucyjnych;
  6. nadto może Pani wspomnieć, że w świetle tego, że dłużnik niewątpliwie nie mieszka pod tym adresem, w razie jakichkolwiek działań po tym piśmie zmuszona Pani będzie podjąć odpowiednie do sytuacji kroki prawne także wobec kancelarii.
 2. Napisać do wierzyciela – o ile uda się Pani dowiedzieć, kim on jest i jaki ma adres zamieszkania (siedziby); informując go o faktach:
  1. że dłużnik nie mieszka pod tym adresem i od kiedy;
  2. że wymeldował się, co ma potwierdzenie w urzędzie miasta (gminy) w ewidencji ludności;
  3. a zwłaszcza o tym, że w Pani domu nie ma żadnych rzeczy należących do dłużnika, albowiem zabrał wszystko, wyprowadzając się;
  4. jednocześnie powinna Pani wskazać, że oczekuje Pani zrezygnowania z egzekucji z ruchomości dłużnika w Pani domu, ponieważ od ponad dwóch lat nie ma w nim żadnych rzeczy ruchomych dłużnika,
  5. a jeżeli do tego nie dojdzie i komornik dokona zajęcia Pani rzeczy, zmuszona Pani będzie wytoczyć wierzycielowi proces, który ten niewątpliwie przegra.

Jeżeli pomimo tego doszłoby do wizyty, powinna Pani zaoponować, pokazując swoje pismo i ustnie wyartykułować ponownie: dłużnik tu nie mieszka i nie ma w tym domu żadnych jego rzeczy.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdyby komornik pomimo tego wszedł i dokonał zajęcia Pani rzeczy – musiałaby Pani wnieść do protokołu zajęcia zastrzeżenia i zażądać zaprotokołowania, że zajęte rzeczy należą do Pani, powinna Pani poprosić o dane i adres wierzyciela. Potem wezwać wierzyciela pisemnie do zwolnienia zajętych rzeczy spod egzekucji. Gdyby wierzyciel nie wykonał tego żądania – to najpóźniej w ciągu miesiąca od zajęcia powinna Pani wytoczyć wierzycielowi powództwo o zwolnienie zajętych rzeczy od egzekucji.

Według Kodeksu postępowania cywilnego:

Art. 841. § 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.”

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »