Kategoria: Postępowanie cywilne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niepoinformowanie przez sąd pełnomocnika o sprawie a odroczenie

Marek Gola • Opublikowane: 2017-12-11

Przed sądem toczy się sprawa cywilna. Sędzia wyznaczył na rozprawie kolejny termin, a ja zdecydowałem się na pełnomocnika. Pełnomocnik złożył pełnomocnictwo, w międzyczasie sąd zobowiązał go do uzupełnienia braków formalnych, ale nie poinformował o terminie rozprawy. Stawiłem się w wyznaczonym terminie na rozprawę, ale pełnomocnik nie przybył, bo nie został przez sąd poinformowany. Czy sąd w takiej sytuacji powinien odroczyć rozprawę?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Z opisu sprawy wynika, że sąd miał wiedzę o przystąpieniu do sprawy (już po rozprawie) pełnomocnika. Sąd wezwał do uzupełnienia braków, jednak nie poinformował o terminie rozprawy osoby, która „przystąpiła jako pełnomocnik”. Pełnomocnik nie miał wiedzy o rozprawie. Zastanawia się Pan, czy rozprawa nie powinna być odroczona.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

W mojej ocenie sąd podszedł do sprawy bardzo formalnie, albowiem uznał, że skoro wezwał pełnomocnika do uzupełnienia braków formalnych, nie może być mowy o jego formalnym (zgodnym z przepisami prawa) przystąpieniem do sądy, co powoduje, że nie miał obowiązku powiadamiać go o terminie rozprawy. Dopóki bowiem uzupełnienie braków nie nastąpi, dopóty zgodnie z przepisami nie można mówić o przystąpieniu pełnomocnika do sprawy. Odroczenie terminu rozprawy mogło nastąpić, ale sąd do tego zobowiązany nie był.

Zgodnie z art. 149 par 2 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) o posiedzeniach jawnych zawiadamia się strony i osoby zainteresowane przez wezwanie lub ogłoszenie podczas posiedzenia. Stronie nieobecnej na posiedzeniu jawnym należy zawsze doręczyć wezwanie na następne posiedzenie. Wezwanie powinno być doręczone co najmniej na tydzień przed posiedzeniem. W wypadkach pilnych termin ten może być skrócony do trzech dni. Owszem można wskazywać, że pełnomocnik jest osobą zainteresowaną w sprawie.

Ustawodawca nie wypowiada się co w sytuacji, gdy pełnomocnik przystępuje do sprawy w trakcie jej trwania. Z uwagi na powyższe powstaje swoistego rodzaju luka, którą wypełniają dobre obyczaje. Jeżeli w sprawie zapadło niekorzystne orzeczenie, należy podnosić zarzut naruszenia art. 149 § 2 K.p.c.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »