Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieuregulowana sprawa domu po dziadkach

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-05-16

Mieszkamy w domu, który niegdyś należał do dziadków Dziadkowie nie żyją, ale rodzice nie przeprowadzili postępowania spadkowego. Nie mamy żadnych dokumentów własnościowych co do nieruchomości. Działka, na której stoi budynek, należy do gminy – nie wiem, dlaczego działka była w posiadaniu ANR. Od czego zacząć uregulowanie spraw? Nie mam żadnych dokumentów.

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Do podjęcia jakichkolwiek czynności w zakresie spadkobrania i ustalenia możliwości uzyskania tytułu prawnego do lokalu niezbędne jest podejmowanie równolegle czynności zmierzających do:

  1. uregulowania spraw spadkowych,
  2. ujawnienia statusu prawnego Pani babci i dziadka.

Aby to wykonać, należy:

Ad 1.

Zgromadzić akta stanu cywilnego w zakresie wykazania pokrewieństwa spadkobierców i spadkodawców ustawowych.

Będą to akty zgonu dziadków, akty urodzenia ich dzieci i akty małżeństwa ich zamężnych córek. W oparciu o te dokumenty nadzy złożyć pismo sądowe o stwierdzeniu nabycia spadku – pismo takie mogę przygotować w ramach dodatkowego zlecenia.

W wyniku tego posterowania jedno z Pani rodziców, będące dzieckiem dziadków, stanie się wraz ze swym rodzeństwem współspadkobiercami spadku po dziadkach. Uprawnia to do podejmowania formalnie dalszych czynności zmierzających do ustalenia możliwości nabycia wskazanych w opisie sprawy nieruchomości.

Ad 2.

Należy wystąpić do gminy i starosta powiatowego właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości o ujawnienie statusu prawnego nieruchomości, tj. kto i od kiedy figuruje w oficjalnych dokumentach jako właściciel oraz jaki tytułu prawny do nieruchomości posiadali dziadkowie. Ze starostwa w szczególności oprócz powyższych wyjaśnień należy oczekiwać wypisu z rejestru gruntów i budynków dla potwierdzenia aktualnego statusu prawnego nieruchomość. Natomiast z gminy – potwierdzenia w formie zaświadczenia dotyczącego ewidencji podatkowej – kto figuruje jako podatnik podatku od nieruchomości dla tego domu i działki, na której stoi.

Dzięki powyższemu uzyska Pani informacje o osobach uprawnionych do ubiegania się o prawa dziedziczne, które wchodzą w skład spadku po dziadkach, a dotyczą tego domu (ad 1) oraz wyjawienie sytuacji prawnej nieruchomości (dom i działka) (ad 2) w celu podjęcia dalszych działań – w zależności od wyniku ustaleń.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »