Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niewypowiedziana umowa OC sprzed lat

Marek Gola • Opublikowane: 2019-04-05

Czy PZU ma prawo ubiegać się o uiszczenie należności obowiązkowego OC wraz z odsetkami dla umowy, która nie została wypowiedziana w 2008 roku po kupieniu na rynku wtórnym samochodu, gdzie obowiązkowe OC zostało zawarte w innej firmie ubezpieczeniowej? Po jakim czasie następuje przedawnienie roszczenia zapłaty? PZU poinformowało mnie o swoim roszczeniu na koniec grudnia 2016. Wcześniej nie było żadnych roszczeń spłaty ani informacji o powstałych zadłużeniach. Jestem ich klientem w ubezpieczeniu OC od 2011 roku, nie otrzymałem żadnej informacji o jakichkolwiek zaległościach. Proszę o pomoc, jak z tego można wybrnąć, naliczone kwoty są całkiem spore.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego. Z treści Pana pytania wynika, że PZU wezwało Pana do zapłaty zaległej składki OC. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że składka której domaga się PZU obejmuje rok 2008 r.. kiedy nie wypowiedział Pan umowy ubezpieczenia po wykupieniu samochodu na rynku wspólnym.

Mając na uwadze powyższe, zasadne jest wystąpienie do PZU z żądaniem przesłania informacji, jakiej umowy dotyczy składka i kiedy przypadał termin zapłaty składki. Zgodnie z art. 819 § 1 roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Skoro najprawdopodobniej składka winna była być zapłacona w 2008 r., ewentualnie w 2009 r., uległa ona już przedawnieniu. Nie oznacza to jednak, że roszczenie wygasło. Wierzyciel – PZU – ma prawo domagać się zapłaty. Przedawnienie nie jest brane przez sąd pod uwagę z urzędu, lecz na zarzut, a to powoduje, że zarzut przedawnienia, by był skuteczny, musi zostać podniesiony przed sądem, a jego podniesienie w toku postępowania przedsądowego nie będzie skuteczne.

Jak pokazuje moja dotychczasowa praktyka, wierzyciele próbują „zmęczyć” dłużnika, wysyłając mu regularnie, w niedługich odstępach czas,u wezwania do zapłaty. Nie ulega jednak wątpliwości, że w chwili obecnej winien Pan skierować odpowiedź na wezwanie do zapłaty, w którym wskaże Pan, że skutecznie podniesienie zarzut przedawnienia z chwilą skierowania sprawy do sądu, co też narazi wierzyciela na dodatkowe koszty postępowania sądowego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »