Kategoria: Darowizna, umowa dożywocia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niezgłoszenie do US darowizny od rodziców

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-07-21

W 2014 roku otrzymałam od rodziców z ich wspólnego konta darowiznę w wysokości 20 tys. zł oraz mój mąż w wysokości 9600 zł od mojego taty. Kwota nie była zgłaszana do US, bo według naszego rozumienia nie było to wymagane. W tym roku otrzymałam w marcu od rodziców drugą darowiznę w wysokości 35 tys. zł z ich wspólnego konta na moje osobiste konto. Czy miałam zgłosić darowiznę od rodziców? Jaką kwotę muszę zgłosić do US na deklaracji SDZ-2 i czy mają to być dwie odrębne deklaracje?

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Według ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu na 31.12.2014 r.:

„Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz,

2) w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

(…)

3.W przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1–2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jako że nie zgłosiła Pani tej darowizny z 2014 r., w ciągu 6 miesięcy od jej dokonania – konieczne będzie jej zgłoszenie obecnie i zapłacenie podatku w wysokości ustalonej przez US.

W zaistniałej sytuacji należy potraktować darowiznę dla Pani z roku 2014 jako pierwszą i podlegająca opodatkowaniu. Należy ja zgłosić w odrębnym zeznaniu podatkowym. Darowizna z roku bieżącego powinna być zgłoszona w roku bieżącym jak najszybciej, aby nie doszło do tego, że od daty jej dokonania minie ponad 6 miesięcy i ponownie będzie Pani musiała płacić podatek od darowizny, tracąc z powodu niezgłoszenia w terminie prawo do zwolnienia z podatku w całości.

Przy obydwu darowiznach powinna Pani wskazać dwoje rodziców jako darczyńców, każde po połowie kwoty, jaką Pani otrzymała. Oznacza to odrębne zeznanie ze wskazaniem matki oraz odrębne ze wskazaniem ojca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »