Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niższa cena sprzedaży nieruchomości a prowizja dla pośrednika

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-12-18

Przed kilkunastu laty podpisałem umowę pośrednictwa na sprzedaż nieruchomości. Opiewała ona na 2% prowizji dla agencji przy sumie sprzedaży na 7 mln zł. Czasy się zmieniły, teraz przy sumach powyżej miliona złotych prowizje są niższe. Obecnie transakcja sprzedaży doszła do skutku, ale za kwotę 3,5 mln zł. Przy pierwotnej cenie opłacało mi się dać pośrednikowi prowizję w umówionej kwocie, przy obecnej nie. Uważam, że zawarłem z agencją umowę wiążącą dwie strony, jeżeli transakcja jest zawarta na 7 mln, to prowizja jest 2%, jeżeli jest to właściwie połowa pierwotnej ceny, to prowizja powinna ulec zmianie. Dodam, że nie robiliśmy żadnych aneksów do umowy pośrednictwa dotyczących zmiany ceny. Oczywiście chcę zapłacić pośrednikowi, ale nie w pierwotnie ustalonej wysokości, bo jest to dla mnie nieopłacalne. Jak ta kwestia wygląda od strony prawnej? Czy zaryzykować pozew ze strony agencji, czy też jest jakieś inne wyjście? Czy nieuzyskanie uzgodnionej obopólnie ceny zbycia nie czyni umowy nieważną, jeżeli nie było aneksu dotyczącego zmiany ceny?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Zacznę może od odpowiedzi na pytanie, czy nieuzyskanie uzgodnionej obopólnie ceny zbycia nie czyni umowy nieważną, jeżeli nie było aneksu dotyczącego zmiany ceny. Otóż, umowa pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości polega na znalezieniu potencjalnego kupującego, ale umowę finalnie zawiera sprzedający a nie osoba prowadząca biuro. W każdym przypadku zatem musi Pan akceptować cenę sprzedaży, to nie biuro tak naprawdę ją ustala. Dlatego też nie można twierdzić, że to biuro ustaliło cenę.

Nawet jeśli wpisano do umowy cenę 7 mln zł, to jest to cena orientacyjna, nie jest to natomiast cena sprzedaży. W praktyce w 99% cena w umowach pośrednictwa w sprzedaży jest wyższa niż cena sprzedaży, jest tak dlatego, że sprzedający zawsze chciałby osiągnąć najwyższą cenę, natomiast o cenie decyduje tak naprawdę sytuacja na rynku.

Umowa nie jest z tego powodu nieważna.

Jeśliby na przykład biuro podało kwotę niższą niż ustalona z Panem w jakimś ogłoszeniu, w następstwie czego kupujący domagałby się zawarcia umowy po cenie niższej i do takiej umowy by doszło, pośrednik byłby odpowiedzialny za wyrządzoną w ten sposób szkodę, a zatem mógłby Pan żądać np. odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy.

Natomiast jeśli chodzi o sposób załatwienia tej sprawy z biurem pośrednictwa, to jedyną opcją jest zaproponowanie przez Pana pośrednikowi rozwiązania, w którym zapłaci Pan połowę (np.) prowizji, ale za to oni nie będę musieli dochodzić swoich roszczeń przed sądem, opłacać pozwu, kosztów pełnomocnika, czekać rok czy dwa, zanim zapadnie wyrok itd. W zamian za to otrzymają szybko prowizję w obniżonej wysokości. Proszę spróbować przedstawić drugiej stronie te argumenty.

Zazwyczaj tego rodzaju argumentacja działa dobrze na wyobraźnię kontrahenta i woli on szybkie i pewne choć mniejsze pieniądze zamiast większych za długi czas.

Aczkolwiek, jeżeli pośrednik się na to nie zgodzi, wówczas na pewno Pana pozwie i wtedy rzeczywiście sąd będzie ustalał fakty, a w konsekwencji wyda wyrok, który z natury rzeczy jest satysfakcjonujący tylko dla jednej ze stron.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »