Kategoria: Przedawnienie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obrót gospodarczy i roszczenia sprzed kilku lat

Marek Gola • Opublikowane: 2017-01-04

Czy powołując się na zapis art. 118 Kodeksu cywilnego, można w obrocie gospodarczym dochodzić roszczeń wcześniejszych niż 3 lata wstecz? Wydział gospodarowania nieruchomościami PKP, powołując się na fakt zakończenia sezonu grzewczego i rozliczenia sezonu grzewczego w czerwcu, pismem zażądał dopłaty za rozliczenie kosztów CO za sezony: 2012/2013, 2013/2014 i 2014/2015. W ojej ocenie roszczenia sprzed ponad 3 lat przedawniły się. Czy mam rację?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne. Wierzytelność z tytułu niedopłaty za sezon grzewczy, w mojej ocenie jest świadczeniem okresowym, regularnie występującym, co zresztą potwierdza samo PKP, wskazując, iż dopłata jest za lata 2012/2013, 2013/2014 i 2014/2015. Mamy zatem do czynienia z regularnością.

Z uwagi na powyższe, w mojej ocenie mamy do czynienia z 3-letnim terminem przedawnienia.

Powyższe jednak nie rozwiązuje problemu, bowiem 3-letni okres przedawnienia zaczyna swój bieg od dnia kiedy wierzytelność stała się wymagalna. Z uwagi na to należałoby wystąpić do PKP z żądaniem wydania regulaminu rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania celem ustalenia daty wymagalności roszczenia. Być może w treści pisma, które Pan otrzymał, jest wskazanie, do kiedy winna być uiszczona dopłata za sezon grzewczy 2015/2016? Jeżeli jest wskazana, to zastosowałabym analogię do sezonów poprzednich, za które aktualnie PKP domaga się dopłaty.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nadto należałoby ustalić, czy sezony grzewcze 2012/2013, 2013/2014 i 2014/2015 były uprzednio rozliczone, a jeżeli tak, to czy dysponuje Pan na tę okoliczność jakimś dowodem w postaci pisma.

Reasumując, okres przedawnienia w tym przypadku wynosi 3 lata, ale biegnie on od daty wymagalności roszczenia. Jeżeli wydział nieruchomości nie wystawiał faktur i nie dokonywał rozliczeń, to działał na własną szkodę, bowiem należność de facto występowała, jednak nikt nie pofatygował się, by jej dochodzić. Proszę zatem ustalić w regulaminie, do kiedy winna być uiszczona dopłata za CO i od tej daty liczyć 3-letni termin. Pozwolę sobie jedynie zauważyć, że przedawnienie nie jest brane przez sąd pod uwagę z urzędu, lecz na zarzut, a to powoduje, że zarzut przedawnienia, by był skuteczny, musi zostać podniesiony przed sądem, a jego podniesienie w toku postępowania przedsądowego nie będzie skuteczne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »