Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oddanie prawa do dysponowania nieruchomością

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-04-25

Ja i siostra oddaliśmy prawo do dysponowania nieruchomością spadkową po ojcu na rzecz mamy. Wówczas nie planowaliśmy oboje powrotu do Polski z Kanady. Teraz jednak sytuacja się zmieniła. Mama odmawia wpisania mnie i siostry do KW mieszkania, a działkę już sprzedała. Czy mamy możliwość odzyskania tych majątków?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Z tego, co rozumiem z opisu Pana sytuacji, dokonaliście działu spadku – sądownie lub u notariusza (sposób nie ma tu większego znaczenia) – w ten sposób, że to Państwa mama stała się jedyną właścicielką majątku spadkowego. W skład tego majątku weszła co najmniej działka, którą Państwa mama sprzedała, i mieszkanie.

W wyniku takiego działu spadku wraz ze zniesieniem współwłasności to Państwa mama była i jest właścicielką majątku spadkowego. Jako właściciel mogła z nim zrobić to co uznawała za słuszne. Zgodnie bowiem z treścią art. 140 ustawy Kodeks cywilny „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”.

Rozporządzenie rzeczy obejmuje m.in. sprzedaż, tak więc ponieważ Państwa mama sprzedała działkę, legitymując się tytułem własności do tejże działki, nie macie Państwo podstaw do domagania się stwierdzenia nieważności tej umowy.

Przykro mi, ale decydując się na dział spadku poprzez przekazanie całości spadku na mamę, przekreśliliście Państwo możliwość wpływu na dalszy los tej działki.

Jeżeli natomiast chodzi o podważenie samej umowy o dział spadku, to też niestety ale możliwości są tu znacznie ograniczone. Przepis art. 1045 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że „uchylenie się od skutków prawnych umowy o dział spadku zawartej pod wpływem błędu może nastąpić tylko wtedy, gdy błąd dotyczył stanu faktycznego, który strony uważały za niewątpliwy”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jako typowy przykład błędu w rozumieniu art. 1045 można wskazać przeświadczenie, że określony składnik majątkowy (rzecz lub prawo) wchodzi do spadku i uwzględnienie go w umownym wyznaczeniu sched spadkowych dla poszczególnych spadkobierców (tak m.in.: J. Kremis, B. Burian). Podobnie np. nieprawdziwe przyjęcie, że określona osoba jest spadkobiercą (np. uchodzi za dziecko spadkodawcy i w konsekwencji spadkobiercę ustawowego, gdy w rzeczywistości ze spadkodawcą nie łączą jej żadne więzy pokrewieństwa czy przysposobienia).

Nic nie wspomina Pan, aby tego rodzaju błąd miał miejsce.

Jak mi się wydaje, Państwo obecnie zmieniliście zdanie co do majątku spadkowego i chcielibyście podzielić ten majątek inaczej bądź pozostawić niepodzielony, ale niestety jeśli Państwa mama dobrowolnie nie uwzględni Państwa prośby, to nie widzę możliwości cofnięcia skutków prawnych dokonanego podziału.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »