Indywidualne porady prawne
• Autor: Wioletta Dyl
Od 4 lat komornik prowadzi postępowanie o egzekucję zaległych alimentów. Aktualnie ojcu mojego dziecka pozostało do spłaty ok. 6 tys. zł. Na zaświadczeniu uzyskanym od komornika są tylko daty wpłat, a nie zaległości. Mam obawy, że dług się może przedawnić. Jeśli sprawa jest u komornika, czy okres przedawnienia wydłuża się do 10 lat? I drugie pytanie: czy mogę dłużnika alimentacyjnego wpisać do BIG?
Zgodnie z 137 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – alimenty przedawniają się po upływie 3 lat od momentu, w którym stały się wymagalne. Niemniej jednak trzyletni bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany przez każdą czynność, która ma na celu wyegzekwowanie zaległości – art. 123.
„§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.”
Taką czynnością jest więc również złożenie wniosku do komornika o egzekucję alimentów, co, jak rozumiem, Pani uczyniła. W tej sytuacji komornik jest zobowiązany do ciągłego ponawiania podejmowania czynności egzekucyjnych. Dlatego też alimenty w egzekucji komorniczej nie przedawniają się.
Co do BIG. Obecnie informacje o swoich dłużnikach mogą być przekazywane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (np. pracowników, konsumentów, uprawnionych do alimentów), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą lub stosunkiem prawnym przysługuje wierzytelność. Wpis na „czarną listę dłużników” oznacza kłopoty z wzięciem kredytu, zakupem ratalnym, wzięciem telefonu komórkowego. Także w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej może podważyć wiarygodność przedsiębiorcy przy nawiązywaniu współpracy biznesowej.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika