Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pełnomocnik osób mieszkających za granicą

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2017-06-01

Dwoje rodzeństwa mieszka za granicą. Czy możliwe jest, aby przed notariuszem w Polsce jedna ze stron (lub dwie) była reprezentowana przez pełnomocnika, oczywiście ustanowionego notarialnie, np. w konsulacie RP?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof

Niestety w przypadku poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem nie jest możliwe złożenie oświadczenia spadkowego przez pełnomocnika. Nawet jeśli pełnomocnictwo zostało udzielone w formie aktu notarialnego, także w konsulacie.

Zgodnie z art. 95b ustawy Prawo o notariacie „przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób zainteresowanych”. Przy udziale. Oznacza to, że osoby te muszą być obecne przy sporządzeniu protokołu osobiście.

W takim kierunku interpretacji przepisów dotyczących notarialnego poświadczenia dziedziczenia zmierzają komentatorzy tych przepisów. Dla przykładu zacytuję komentarz Bogudara Kordasiewicza:

„Niezależnie od wskazanych ograniczeń, podstawową przesłanką dopuszczalności dokumentowania praw spadkowych notarialnym poświadczeniem dziedziczenia jest zgodne stanowisko co do dziedziczenia wszystkich osób, które wchodziłyby w rachubę jako potencjalni spadkobiercy. Niejako pochodną tej podstawowej przesłanki jest ustawowy wymóg jednoczesnej obecności wszystkich osób wchodzących w grę jako spadkobiercy ustawowi bądź testamentowi. Oznacza to konieczność obecności wszystkich spadkobierców ustanowionych we wszystkich wchodzących w rachubę testamentach oraz wszystkich spadkobierców ustawowych, niezależnie od tego, czy in casu mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »