Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze przekazane na wykup mieszkania w zamian za przepisanie - wycofanie się z umowy - jak odzyskać pieniądze?

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2019-05-15

Jestem jedynaczką, mam dorosłego syna i 85-letnią matkę, która ma trudny charakter. Problem polega na tym, że przed 8 laty syn dał swojej babci pieniądze na wykup mieszkania w bloku. Ciężko pracował na te pieniądze, ale umowa między nimi była taka, że po 5 latach zostanie spisany akt notarialny na jego rzecz i mieszkanie zostanie jemu przepisanie. Tak się nie stało, matka wycofała się z umowy odmawia i pieniędzy też nie chce mu zwrócić. Syn czuje się oszukany i zamierza skierować przeciwko babci sprawę do sądu. Co można w tej sytuacji zrobić?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina
Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria

W rodzinie niestety często dochodzi do konfliktów, także na tle majątkowym, które potrafią przybrać bardzo poważną postać. Te o charakterze majątkowym niekiedy można rozstrzygnąć dopiero za pomocą organów wymiaru sprawiedliwości.

Pani syn dał swojej babci (Pani matce) pieniądze na wykup mieszkania, nie napisała Pani jednak, czego miał dotyczyć ów akt notarialny. Mogę się jedynie domyślać, że chodziło o przepisanie tego mieszkania. Można więc rozważać pod względem prawnym dwa scenariusze – darowiznę lub też pożyczkę. Każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety, przy czym za każdym razem można wnosić sprawę do sądu, choć wynik nie jest pewny.

Według pierwszego scenariusza można rozważyć umowę darowizny. Zgodnie art. 888 Kodeksu cywilnego (K.c.) – przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Umowa darowizny zasadniczo powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, jednakże umowa bez zachowania tej formy staje się ważna, gdy świadczenie zostaje spełnione, czyli obdarowany otrzymał przedmiot darowizny. Darczyńca może nałożyć na obdarowanego polecenie oznaczonego działania, które jednak nie czyni nikogo wierzycielem, więc tutaj łatwo można się obronić przed tym, iż to funkcjonowało jako polecenie. Jednakże zgodnie z art. 898 K.c. darczyńca może odwołać darowiznę, nawet wykonaną, jeśli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Można więc spróbować odwołać tę darowiznę, jednakże może to nie być łatwe, gdyż jeśli Pani mama nie będzie chciała oddać darowizny dobrowolnie, konieczne stanie się wniesienie pozwu sądowego i wykazanie tej niewdzięczności. Fakt, iż umowa ta nie została spisana, nie przesądza o tym, że nie została zawarta, jednakże wówczas konieczne stanie się znalezienie innych środków dowodowych pozwalających na korzystny dla Państwa wyrok sądu. Nie ma pewności, czy się uda, ale zawsze jest to jakaś szansa, choć niewątpliwie zaostrzy to jeszcze spór.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Druga możliwość to założenie, że doszło do zawarcia umowy pożyczki. Umowa pożyczki również została opisana w Kodeksie cywilnym, w art. 720 i następnych. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę przenosi na własność osoby ją biorącej określoną sumę pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się ją zwrócić. Gdy wartość pożyczki przekracza tysiąc złotych, powinna być ona sporządzona w formie dokumentowej. Umowa pożyczki bez tej formy jest jednak ważna, gdyż rygor ten został zastrzeżony jedynie dla celów dowodowych. Oznacza to, iż zgodnie z art. 74 K.c. – w razie sporu nie jest dopuszczalny dowód z zeznań świadków lub przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Dowód ten jest jednak dopuszczalny w sytuacji, gdy żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą. Stanowi to niewątpliwie dość duże utrudnienie w kwestiach dowodowych, zwłaszcza że tak naprawdę nie zachodzą wyjątki, które dopuszczają tutaj możliwość przeprowadzenia dowodu z przesłuchania stron czy zeznań świadków, chyba że istnieje jednak jakiś dokument, który potwierdza ewentualne przekazanie pieniędzy czy też istnienie jakiegoś zobowiązania ze strony Pani matki. Jednakże i ta sytuacja nie jest łatwa i istnieje na pewno duże ograniczenie, które bardzo utrudnia dochodzenie tutaj roszczenia.

Niestety sytuacja Pani syna nie należy do łatwych, choć z drugiej strony nic nie jest przesądzone. Istnieje zawsze możliwość, iż pomocne byłoby pismo zawierające oświadczenie o odwołaniu darowizny z powodu rażącej niewdzięczności i wezwaniem do zwrotu pieniędzy. Wówczas może Pani mama będzie skłonna do tego, aby zwrócić pieniądze. Do sporządzenia aktu notarialnego nie można jej zmusić, nie istnieją legalne możliwości, aby musiała ona tego dokonać, gdyż podobny wyrok może zostać wydany np. w przypadku umowy przedwstępnej, a tutaj ten przypadek nie zachodzi. Nie oznacza to, że nie ma żadnych prawnych możliwości, jednakże takie postępowanie nie będzie na pewno łatwe.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »