Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek gruntowy za wywłaszczony teren

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-05-01

Około 25 lat temu przebudowano drogę graniczącą z moją nieruchomością (obecnie jest to droga krajowa). Po przebudowie nowa droga przechodziła przez moją działkę, dzieląc ją na dwie części. Nie dostałem odszkodowania ani nie przeprowadzono wywłaszczenia. Płacę więc podatek gruntowy w sumie za wywłaszczony teren. W tym roku doliczono mi też podatek od drogi. Jakie kroki mam podjąć, by uregulować tą sprawę?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Taki stan rzeczy (brak dbałości o swoją własność) zarówno w trakcie zajęcia części działki na poszerzenie pasa drogowego, jak i wieloletnie użytkowanie działki pod drogę – da się wyjaśnić tylko okresem polityczno-gospodarczym, w którym dokonano zmiany. Jednak i wtedy wydawano decyzje wywłaszczeniowe, które w przyszłości stawały się podstawą do naliczenia odpowiednich rekompensat za zajęcie własności prywatnej na cele publiczne.

Aby wniknąć w istotę sprawy, należy uzyskać pewny (przynajmniej minimalny) zakres informacji:

Wypis z rejestru gruntu dla Pana działki, która faktycznie jest obciążona zajęciem jej części pod pas drogowy (jego poszerzenie).

Odpowiedź na zapytanie skierowane do zarządu dróg krajowych  na jakiej podstawie użytkują Pana ziemię i jak zamierzają to uregulować.

Uzyskawszy powyższe dokumenty (wypis z RG i odpowiedź z zarządu dróg) – proszę je załączyć, a ja po analizie wskażę najlepsze z rozwiązań, jakie powinien Pan obrać w przedmiotowej sprawie.

Na tę chwilę bowiem od strony prawnej, przyjmując opis Pana sprawy – stwierdzam, że istnieje faktyczna (posiadana) służebność przejazdu przez Pana działkę o charakterze służebności gruntowej. Niebezpieczne jest to, że biegnie wobec niej okres zasiedzenia, który w zależności od dokumentacji – może być liczony jako 20- lub 30-letni. Nie chcę jeszcze teraz zawczasu Pana straszyć, ale mogło (nie musiała) dojść do zasiedzenie służebności na podstawie art. 292 Kodeksu cywilnego:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„Art. 292. [Zasiedzenie służebności gruntowej]

Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio”.

Dlatego czekam na podjęcie powyższych kroków z Pana strony, a na podstawie uzyskanych w ten sposób danych – doradzę dalej. Jeżeli nie jest Pan w stanie sam przygotować wniosku do zarządu dróg, proszę załączyć scan wypisu z rejestru gruntów swojej działki – ja wówczas wycenie przygotowanie pisma. Oczywiście dalsze porady w tej sprawie będą realizowane w ramach już zapłaconej ceny.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »