Kategoria: Zasiedzenie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiedzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poszukiwanie spadkobierców uczestnika postępowania o zasiedzenie

Marek Gola • Opublikowane: 2018-01-31

Toczy się sprawa o zasiedzenie nieruchomości przez moją nieżyjącą mamę. Sąd wezwał mnie do przedstawienia spadkobierców uczestnika postępowania, który już dawno temu zmarł, w przeciwnym razie zawiesi postępowanie. Problem w tym, że nie mam pojęcia, kim są spadkobiercy tej osoby. Sprawa się ciągnie od wielu lat, a dla mnie dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że mieszkam w innej części Polski. Co mogę w tej sprawie zrobić, aby ją ostatecznie zakończyć?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Po pierwsze, należałoby się zastanowić (z uwagi na niezamieszkiwanie w miejscu, w którym prowadzone jest postępowanie) nad udzieleniem pełnomocnictwa do reprezentowania Pani interesów w postępowaniu o zasiedzenie.

Po drugi, należałoby skierować kroki do urzędu stanu cywilnego celem uzyskania odpisu zupełnego aktu zgonu uczestnika postępowania, by z tym aktem zgonu i pismem z sądu (względnie wyciągiem z protokołu) udać się do proboszcza lokalnej parafii i sprawdzić, czy osoba ta występowała jako rodzic w księgach parafialnych, a jeżeli tak, to kogo. Co do zasady, ja osobiście w tego rodzaju sprawach bardzo często posiłkuję się dowodami z ksiąg kościelnych, albowiem z nich można bardzo dużo informacji zaczerpnąć, tj. uzyskując chociażby informację, czy dana osoba była rodzicem, czy też nie. Dysponując odpisem zupełnym aktu zgonu, można wystąpić do USC z zapytaniem, czy osoba ta jest ojcem kogoś, a jeżeli tak, to gdzie ta osoba zamieszkuje.

Dodatkowo na Pani miejscu wystąpiłbym do sądu rejonowego wydziału ksiąg wieczystych z prośbą o wydanie akt księgi wieczystej dla sąsiedniej nieruchomości celem zapoznania się z treścią dokumentów w niej się znajdujących i być może ustalenia osób wchodzących do spadku.

Jak mniemam, ustalenia powyższe nie będą mogły być spełnione w terminie wyznaczonym przez sąd, co skutkować będzie zawieszeniem postępowania. Nie zmienia to jednak faktu, że ma Pani rok na ustalenia takich danych, albowiem postępowanie może być zawieszone przez okres nie dłuższy aniżeli 12 miesięcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiedzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »