Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy finansowe poręczyciela

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-12-05

Jestem w 1/4 współwłaścicielką mieszkania, na którym ciąży hipoteka – byłam poręczycielem. Główny kredytobiorca zaprzestał spłaty kredytu hipotecznego i bank wypowiedział umowę. Jestem samotną matką dwójki dzieci i jako poręczyciel nie jestem w stanie spłacać kredytu (cała kwota kredytu została zadysponowana przez brata – głównego kredytobiorcę). Niedawno zmarł mój drugi brat – również poręczyciel – i sprawa dobrowolnej sprzedaży mieszkania na razie jest nie możliwa. Nie mieszkam pod tym adresem. Czy mam jakiekolwiek prawo, aby zrzec się mojej części mieszkania na rzecz banku? Czy mogę wystosować taki wniosek do sądu, czy mogę u notariusza? Nie wiem, jak obronić się w tej sytuacji.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Jeśli poręczyła Pani kredyt, to jest Pani dłużnikiem osobistym. Odpowiada Pani całym swoim majątkiem. Niestety. Bank może egzekwować także z hipoteki, ale i z Pani wynagrodzenia.

Jeśli tylko pozwoliła Pani wpisać do hipoteki nieruchomości, jest Pani dłużnikiem rzeczowym, odpowiada tylko z hipoteki nieruchomości, która była zabezpieczeniem kredytu.

Dłużnik rzeczowy odpowiada wobec wierzyciela hipotecznego (banku) tylko z nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego – i tylko do wysokości ceny uzyskanej w toku sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym.

Wierzyciel hipoteczny, w razie zwłoki z zapłatą kredytu, ma prawo do zaspokojenia roszczenia z obciążonej nieruchomości. Możliwe jest więc, że bank zacznie od egzekucji z nieruchomości.

Bank nie przejmie nieruchomości za Pani dług, bowiem w takim długu nie ma części – Pani czy kogoś innego. Chyba żeby bank zgodził się na zmianę umowy – ale wątpię. Dla banku lepszym rozwiązaniem jest posiadania dłużnika rzeczowego i osobistego i szersza możliwość egzekucji.

Nie jest wykluczone, że bank zgodzi się na restrukturyzację długu. Niewątpliwie warto o to zapytać w banku, zamiast czekać na wyrok sądu i egzekucję komornicza.

Proszę więc o uściślenie, jaki charakter ma Pani zobowiązanie wobec banku. Jeśli tylko zabezpieczanie hipoteczne na Pani udziale – bank sobie zlicytuje nieruchomość, i na tym kończy się Pani odpowiedzialność. Jeśli poręczyła Pani kredyt, odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązanie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »