Indywidualne Porady Prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-12-05
Jestem w 1/4 współwłaścicielką mieszkania, na którym ciąży hipoteka – byłam poręczycielem. Główny kredytobiorca zaprzestał spłaty kredytu hipotecznego i bank wypowiedział umowę. Jestem samotną matką dwójki dzieci i jako poręczyciel nie jestem w stanie spłacać kredytu (cała kwota kredytu została zadysponowana przez brata – głównego kredytobiorcę). Niedawno zmarł mój drugi brat – również poręczyciel – i sprawa dobrowolnej sprzedaży mieszkania na razie jest nie możliwa. Nie mieszkam pod tym adresem. Czy mam jakiekolwiek prawo, aby zrzec się mojej części mieszkania na rzecz banku? Czy mogę wystosować taki wniosek do sądu, czy mogę u notariusza? Nie wiem, jak obronić się w tej sytuacji.
»Wybrane opinie klientów
Jeśli poręczyła Pani kredyt, to jest Pani dłużnikiem osobistym. Odpowiada Pani całym swoim majątkiem. Niestety. Bank może egzekwować także z hipoteki, ale i z Pani wynagrodzenia.
Jeśli tylko pozwoliła Pani wpisać do hipoteki nieruchomości, jest Pani dłużnikiem rzeczowym, odpowiada tylko z hipoteki nieruchomości, która była zabezpieczeniem kredytu.
Dłużnik rzeczowy odpowiada wobec wierzyciela hipotecznego (banku) tylko z nieruchomości czy prawa użytkowania wieczystego – i tylko do wysokości ceny uzyskanej w toku sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym.
Wierzyciel hipoteczny, w razie zwłoki z zapłatą kredytu, ma prawo do zaspokojenia roszczenia z obciążonej nieruchomości. Możliwe jest więc, że bank zacznie od egzekucji z nieruchomości.
Bank nie przejmie nieruchomości za Pani dług, bowiem w takim długu nie ma części – Pani czy kogoś innego. Chyba żeby bank zgodził się na zmianę umowy – ale wątpię. Dla banku lepszym rozwiązaniem jest posiadania dłużnika rzeczowego i osobistego i szersza możliwość egzekucji.
Nie jest wykluczone, że bank zgodzi się na restrukturyzację długu. Niewątpliwie warto o to zapytać w banku, zamiast czekać na wyrok sądu i egzekucję komornicza.
Proszę więc o uściślenie, jaki charakter ma Pani zobowiązanie wobec banku. Jeśli tylko zabezpieczanie hipoteczne na Pani udziale – bank sobie zlicytuje nieruchomość, i na tym kończy się Pani odpowiedzialność. Jeśli poręczyła Pani kredyt, odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązanie.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Mam problem z wyprowadzką byłej żony z mojego mieszkania. Jestem po prawomocnym rozwodzie. Mam mieszkanie, które kupiłem jeszcze przed ślubem. Była żona mieszka w nim już ponad rok od rozwodu i nie chce się wyprowadzić. Na dodatek nie uiszcza żadnych opłat. Sąd przy rozwodzenie nie rozstrzygnął o możliwości zajmowania przez nią tego mieszkania. Nie stać mnie dłużej na płacenie za media w tym mieszkaniu. Czy jeśli przestanę płacić i zakład energetyczny lub gazowy odetnie prąd lub gaz to podlegam pod art. 191 § 1a Kodeksu karnego?
Czy mogę wrócić do nazwiska panieńskiego po rozwodzie? Wyrok w sprawie rozwodu uprawomocnił się pół roku temu.
Mój pradziadek przed wojną posiadał duży majątek, miedzy innymi w postaci kilku- lub kilkunastu nieruchomości. Niestety nie mam żadnych dokumentów mówiących o tym majątku. Jakie są możliwości otrzymania pieniędzy za tego typu majątek? Czy są możliwości odzyskania dokumentów związanych z majątkiem mojego pradziadka? Moi rodzice nie chcieli się tym zająć, tak samo ich rodzeństwo (są jednymi żyjącymi spadkobiercami). Czy w takiej sytuacji mam jakieś szanse na odzyskanie pieniędzy za zabrane przez władze komunistyczne nieruchomości? Ile to wszystko może mnie kosztować?
Parę dni temu zarejestrowałem się u bukmachera zagranicznego kasynie online. I zagrałem na automacie. Jakie było moje szczęście, że za wpłacone 100 zł wygrałem 25 000 zł w tym właśnie kasynie. Szybko wypłaciłem je na swoje konto bankowe. Na następny dzień poczytałem i się dowiedziałem, że zagrałem w kasynie online, gdzie nie mogłem, i złamałem prawo. Nie miałem pojęcia, że jest to zabronione. Chciałbym się zgłosić do odpowiedniego organu i powiadomić o tej wygranej. Nigdy nie złamałem prawa i nie chcę tego robić. Chcę oddać te pieniądze albo przekazać na jakiś cel. Czy jak zgłoszę to, to coś mi grozi?
Moja siostra jest właścicielką domu, w którym jest zameldowany też jej syn. On od 14 lat mieszka w Anglii i nigdy do mamy nie przyjeżdżał, ani jej nie pomagał w problemach fizycznych czy finansowych i nie mamy z nim żadnego kontaktu. Teraz siostra chce sprzedać dom i przeprowadzić się do chorej matki, dlatego zależy jej na wymeldowaniu syna pod jego nieobecność, bo inaczej nie może sprzedać nieruchomości. Co powinna zrobić?
Mam problem z hałasującym sąsiadem, który mieszka nade mną. Od wielu lat utrudnia mi życie, np. zalewając moje mieszkanie, niszcząc klatkę schodową. Obecnie moim największym problemem są hałasy, szczególnie w porze nocnej, co chwilę coś stuka, przewraca się, słychać przesuwanie mebli. Podejrzewam, że sąsiad robi to celowo i cała sprawa ma osobisty wymiar. Dwukrotnie zgłaszałam sprawę dzielnicowemu, któremu dobrze znany jest wyjątkowo złośliwy charakter sąsiada, więc niewiele mi pomógł. Co mogę zrobić?
W listopadzie spowodowałem kolizję drogową. Niestety moje prawo jazdy straciło ważność kilka miesięcy wcześniej (przeoczyłem termin). Teraz ubezpieczyciel, u którego wykupiłem polisę OC, wysłał do mnie wezwanie do zapłaty należności z roszczeniem regresowym. Dodam, że prawo jazdy już po kolizji odnowiłem, czyli de fakto uprawnień nie straciłem tylko chwilowo nie miałem dokumentów, który potwierdziłyby, że je miałem. Czy jest to wystarczająca podstawa do odmowy zapłacenia należności wyliczonych przez ubezpieczalnię?
Jak przygotować umowę, która gwarantowałaby przejście sprzętu firmowego zleceniodawcy na moją firmę w przypadku niewywiązania się zleceniodawcy z płatności? Wiąże nas umowa współpracy między firmami, regularnie świadczę usługi na rzecz zleceniodawcy, ale chciałbym zabezpieczyć swoje interesy na wypadek niewypłacalności (wykonam usługę, a faktura nie zostanie opłacona). Zleceniodawca przekazał mi komputer, który jest przez niego leasingowany, chciałbym, aby ten sprzęt był zabezpieczeniem umowy.
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika