Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedsprzedaż produktów przez internet

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2016-06-01

Czy można w internecie prowadzić przedsprzedaż jakiegoś produktu i pobierać 100% zaliczki za ten produkt przed jego wysyłką?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Kodeks cywilny, ani również prawo podatkowe, nie definiują czym jest zaliczka. Przyjmuje się, iż stanowi ona kwotę pieniężną, będącą częścią przyszłej należności. Nie ma przepisu, który zabraniałby tak prowadzenia przedsprzedaży, jak i poboru zaliczki w dowolnej wysokości przy sprzedaży za pośrednictwem internetu.

Z tego powodu kontrowersyjnym jest status 100% wpłaty w charakterze zaliczki, aczkolwiek rozwiązanie takie funkcjonuje w praktyce od wielu lat. Ma to sens o tyle, iż różni się ona od zapłaty tym, iż dopiero w przypadku prawidłowego wykonania zobowiązania jest zaliczana na poczet ceny. W podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się m.in. pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Zaleta zaliczki zatem jest jasna, jednak wiedzą o tym i organy podatkowe, które przy 100% zaliczkach często wskazują na konieczność rozpoznania przychodu w dacie otrzymania zaliczki wskazując, że 100% wpłata to zapłata z góry mająca ostateczny i definitywny charakter. Oczywiście taka interpretacja jest mocno naciągana i nie znajduje oparcia w przepisach, jednak jest spotykana, szczególnie gdy umowa jasno nie precyzuje charakteru wpłaty.

Nie inaczej jest przy sprzedaży za pośrednictwem internetu, z tym że należy pamiętać, iż konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, a w razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą i jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat (np. zaliczki), podlegają one zwrotowi i należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »