Kategoria: Zasiedzenie

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiedzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejecie pomieszczeń w domu na zasadzie zasiedzenia

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2019-04-12

Mam dom, który był zapisany na moja mamę, a w którym od 1971 mieszkała siostra mojej matki z mężem i dziećmi w dwóch osobnych pokojach, do których prowadził wspólny korytarz. Wszystkie podatki płaciła moja mama, teraz ja, tak samo jest ze wszystkimi opłatami. Nasza rodzina robiła remonty. Oni mają w użyczeniu od mamy starą szopkę na opał. Czy dzieci tej siostry mogą starać się o przejecie dwóch pomieszczeń w domu na zasadzie zasiedzenia?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Nie widzę tutaj możliwości zasiedzenia nieruchomości przez osobę korzystająca z niej za zgodą faktycznego właściciela. A wszystkie okoliczności sprawy na to wskazują.

Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Najistotniejszą tu kwestią jest ustalenie, czy w tym przypadku mamy do czynienia z posiadaczem samoistnym.

Posiadanie samoistne oznacza stan władztwa nad rzeczą odpowiadający posiadaniu właścicielskiemu. Posiadacz samoistny włada rzeczą „jak właściciel” (zob. art. 336 ). Wykonuje zatem faktycznie uprawnienia składające się na treść prawa własności (zob. art. 140 ). W szczególności korzysta z nieruchomości z wyłączeniem innych osób, pobiera pożytki i dochody, a także uważa się za uprawnionego do rozporządzenia nią (zob. np. post. SN z 8.10.2008 r., sygn. akt V CSK 146/08). O samoistnym charakterze posiadania decydują przede wszystkim okoliczności faktyczne o charakterze zewnętrznym, tj. zachowanie się posiadacza dostrzegalne dla innych osób, za pomocą którego posiadacz demonstruje swoją wolę wykonywania pełnego władztwa nad rzeczą dla siebie (łac. cum animo rem sibi habendi). Mogą one polegać np. na zagospodarowaniu nieruchomości poprzez zabudowania lub nasadzenia, ogrodzeniu posesji, pokryciu kosztów remontu lub modernizacji budynku itp. (zob. np. post. SN z 11.8.2016 r., sygn. akt I CSK 504/15).

Przekładając te informacje, które zawarte są w komentarzu do Kodeksu cywilnego pod redakcją K. Osajdy, na sytuację przez Pana opisaną, w żaden sposób nie można przypisać ciotce i jej zstępnym cech posiadacza samoistnego. To mama wykonywała pełne władztwo nad nieruchomością (wykup gruntu, zezwolenia, opłacanie podatków itp.). Można właściwie z opisanej sytuacji wywnioskować, że mamę i siostrę łączyła umowa ustna nieodpłatnego użyczenia dwóch pomieszczeń. Nie obawiałabym się działań ze strony dzieci ciotki, w każdym razie nie widzę możliwości, by były one skuteczne.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z zasiedzeniem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »