Przeniesienie kredytu na byłą żonę i oświadczenie o zrzeczeniu się praw do nieruchomości

Dzisiaj byłem w banku z moją byłą żoną (jesteśmy po rozwodzie) i jej rodzicami w celu przeniesienie kredytu z mojej osoby na byłą żonę i jej rodziców. Wypełniłem wniosek o zmianę umowy, podanie o przeniesienie kredytu z mojej osoby, natomiast bank chciał ode mnie oświadczenie o zrzeczeniu się praw do nieruchomości i niedomagania się zadośćuczynienia. Sprawa jest taka, że kredyt chcę przenieść przed podziałem majątku, tak aby nie zostać bez nieruchomości i z kredytem na 23 lata. Czy takie oświadczenie później ma jakieś skutki prawne, czy jest tylko zabezpieczeniem dla banku? Czy powinienem takie oświadczenie podpisać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie kredytu na byłą żonę i oświadczenie o zrzeczeniu się praw do nieruchomości

Podział nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym

Z tego, co zrozumiałam z Pana pytania, wynika, że nabył Pan wraz z żoną – na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej – nieruchomość na kredyt. Obecnie po orzeczeniu przez sąd rozwodu nieruchomość ta nadal jest objęta współwłasnością, ale już nie łączną małżeńską, ale współwłasnością w częściach ułamkowych. Oznacza to, że nieruchomość należy do Pana w 1/2 i do byłej żony w 1/2.

Obecnie mogą Państwo domagać się jej podziału np. w postępowaniu sądowym o podział majątku dorobkowego albo u notariusza. Przez podział mam na myśli tak faktyczny podział, jak i przyznanie na własność nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli ze spłatą drugiego z nich.

Niezależnie od powyższego ma Pan roszczenie w stosunku do tej nieruchomości, jeśli miałaby przypaść żonie, tj. może się Pan domagać spłaty swojego udziału w kwocie stanowiącej wartość połowy nieruchomości. Oczywiście analogiczne roszczenia ma żona.

Bank – jeśli chce Pan, aby Pana zwolnić z zobowiązania kredytowego i aby dłużnikiem pozostała tylko żona – chce się zabezpieczyć. Możliwa jest bowiem sytuacja, że np. kredyt zostałby „przeniesiony” na żonę, a Pan następnie domagałby się przyznania Panu na własność nieruchomości albo spłaty udziału bank byłby na gorszej pozycji, niż jest teraz.  To wyjaśnia działania banku.

Zobacz też: Rozstanie a kredyt hipoteczny

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przeniesienie kredytu hipotecznego na jednego z byłych małżonków a oświadczenia podpisywane w banku

Przechodząc jednak stricte do Pana pytania o oświadczenie, wyjaśniam, że podpisując takie oświadczenie, nie może się Pan zrzec prawa do 1/2 nieruchomości z tego względu, że jakiekolwiek czynności dotyczące nieruchomości muszą mieć formę aktu notarialnego dla swojej skuteczności, ale bank domaga się także zrzeczenia się przez Pana roszczenia o spłatę udziału z nieruchomości i tu bardziej bym się obawiała konsekwencji dla Pana.

Generalnie wszystko zależy od formy tego oświadczenia, czy ma to być oświadczenie tylko Pana, czy forma jakiejś umowy z żoną. Teoretycznie ma to być składane przed bankiem, ale proszę pamiętać, że była żona też może się posłużyć tym oświadczeniem np. dla celów podziału majątku. Jeżeli ma Pan możliwość uzyskania jego wzoru, to proszę je wysłać do analizy.

Szczerze powiem, że zalecałabym ostrożność przy podpisywaniu tego oświadczenia, jeśli chciałby Pan rościć sobie o spłatę udziału. Jeżeli sytuacja wygląda tak, że macie Państwo inny majątek, a na tej nieruchomości kredyt i obciążenie wyższe niż wartość nieruchomości, to nie ma specjalnego ryzyka, ale jeżeli chce Pan spłaty z tej nieruchomości (rozumiem, że była żona chce jej przejęcia na własność), to bank może potem próbować uchylić się od oświadczenia woli, twierdząc, że wprowadził go Pan w błąd, kierować przeciwko Panu jakieś zawiadomienie o przestępstwie oszustwa itd. Proszę mieć to także na uwadze.

Każde oświadczenie, które się składa, może być niestety użyte także przeciwko Panu – jeżeli się Pan do niego nie zastosujem choć oczywiście przeznaczeniem jego jest regulacja sprawy kredytu, a nie faktycznego podziału nieruchomości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »