Przeprowadzenie rury przez działkę tuż przed jej sprzedażą

Właściciel działki sąsiadującej z moją przeprowadził przez aktualnie moją działkę rurę o dł. ok. 50 m, o średnicy ok. 20 cm, odprowadzającą wodę ze swojej posesji i posesji położnej wyżej do rowu melioracyjnego przechodzącego przez moją działkę. Zrobił to kilka tygodni wcześniej, zanim ja kupiłem działkę – jakoby za zgodą poprzedniego właściciela. Nie wiem, czy mają spisaną umowę, czy tylko była to słowna zgoda poprzedniego właściciela. Czy mogę zwrócić się do niego o przedstawienie tytułu prawnego do posadowienia owej rury? Czy mogę zażyczyć sobie opłaty rocznej za „przechodzenie owej rury” przez moją działkę? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeprowadzenie rury przez działkę tuż przed jej sprzedażą

Ustna zgoda na przeprowadzenie rury

Nawet jeśli poprzedni właściciel wyraził zgodę na przeprowadzenie rury, to jest to tylko zgoda między nim, która nie przechodzi na kolejnych nabywców owej obciążonej nieruchomości. Tylko gdyby w księdze wieczystej dla Pana nieruchomości była wpisana służebność gruntowa (prawo przeprowadzenia rury przez Pana działkę), to byłaby dla Pana obowiązująca. Do ustanowienia każdego rodzaju służebności może dojść bowiem wyłącznie przez złożenie oświadczenia w formie aktu notarialnego (art. 245 w związku z art. 158 Kodeksu cywilnego) – chodzi o oświadczenie właściciela nieruchomości obciążonej – albo na drodze sądowej. Jeśli zatem w KW dla nieruchomości nie ma obciążenia służebnością na rzecz działki sąsiada, to zajmuje on Pana działkę bezprawnie.

Wezwanie do okazania tytułu prawnego

Proszę więc wezwać sąsiada do okazania tytułu prawnego do zajmowania Pana działki, tj. aktu notarialnego ustanawiającego służebność lub wyroku sądowego ustanawiającego służebność, wskazując, że jeśli takowego prawa nie ma, to wyraża Pan wolę umówienia na jego koszt wizyty u notariusza i ustanowienia służebności za wynagrodzeniem (np. 15 tys. zł w górę – to szacuje Pan, biorąc pod uwagę obniżenie wartości Pana działki na skutek takiej służebności). Jeśli sąsiad nie wyrazi woli i rur nie usunie, pozostaje Panu droga sądowa i pozew o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń z art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego.

Jeśli poprzedni właściciel udzielił zgody na poprowadzenie rur, to Pan jako nowy właściciel nieruchomości nie jest związany zgodą udzieloną sąsiadowi. Może Pan kwestionować uprawnienie sąsiada w tym zakresie, jeśli nie zostało ujawnione w KW na skutek umowy w formie aktu notarialnego lub wyroku sądowego, który ustanawiałby służebność.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »