Kategoria: Postępowanie cywilne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Reprezentacja w świetle art. 15 o radcach prawnych

Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-01

Była małżonka złożyła pozew o podział majątku wspólnego podpisany przez reprezentującego ją radcę prawnego. Ten radca prawny posiada własne biuro, ale jest podwładnym byłej małżonki w miejscu pracy. Czy może ją reprezentować w świetle art. 15 o radcach prawnych?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina
Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy o radcach prawnych.

Z treści Pana pytania wynika, że była małżonka założyła sprawę o podział majątku. Pod wnioskiem podpisał się radca prawny, który jest podwładnym Pana byłej żony. Zastanawia się Pan, czy powyższe jest zgodne z art. 15 ustawy o radcach prawnych.

Zgodnie z treścią art. 15 ustawy o radcach prawnych radca prawny obowiązany jest wyłączyć się od wykonania czynności zawodowych we własnej sprawie lub jeżeli przeciwnikiem jednostki organizacyjnej udzielającej mu pełnomocnictwa jest inna zatrudniająca go jednostka organizacyjna albo jeżeli sprawa dotyczy osoby, z którą pozostaje on w takim stosunku, że może to oddziaływać na wynik sprawy.

Problemem w niniejszej sprawie jest zwrot „sprawa dotyczy osoby, z którą pozostaje on w takim stosunku, że może to oddziaływać na wynik sprawy”. Zgodnie z przyjmowanym w orzecznictwie poglądem chodzi tutaj zwłaszcza o zależność uczuciową, majątkową, rodzinną i towarzyską. O ile w opisanym przez Pana przypadku nie ma mowy o stosunkach uczuciowych, rodzinnych i towarzyskich, o tyle można się zastanawiać nad stosunkami majątkowymi. Zachodzi jednak konieczność wykazania przez Pana, jako osoby, która chce tym samym zyskać na czasie i jak mniemam unieważnić postępowanie, czy taka relacja zawodowa może oddziaływać na wynik sprawy. W mojej ocenie nie, albowiem reprezentowanie osób wchodzących w skład zarządów spółek lub innych podmiotów, które radcowie mają w obsłudze jest normą i przyznam szczerze, że nigdy nie spotkałem się z sytuacją, kiedy taki zarzut ktokolwiek by stawiał. Problem pojawiłby się wówczas, gdyby pełnomocnik żony był Pana podwładnym i wówczas miałby wiedzę o okolicznościach z Pana życia osobistego, względnie zawodowego. Taka sytuacja byłaby nie do przyjęcia.

Reasumując, w mojej ocenie nie dochodzi do naruszenia przepisu ustawy o radcach prawnych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »