Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Spłata zadłużenia bez kosztów egzekucji – porozumienie z wierzycielem

• Autor: Marek Gola

Kilka lat temu wziąłem kredyt w banku, ale strąciłem pracę i przestałem go spłacać. Niedawno pojawił się moim domu komornik i poinformował, że razem z odsetkami obecnie kwota zadłużenia sięga 40 tys. zł, czyli dwa razy tyle, co pożyczyłem. Obecnie pracuję za granicą. Czy powinienem przystać na raty, jakie zasugerował komornik – 500 zł miesięcznie? Powiedział, że odsetki miesięczne to ponad 100 zł. Czy to nie jest wrzucanie pieniędzy w czarną dziurę? Ja pracuję za granicą i utrzymuję rodzinę w Polsce. Nie wiem, co robić!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spłata zadłużenia bez kosztów egzekucji – porozumienie z wierzycielem

Ugoda – porozumienie z wierzycielem

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności powinien Pan „ugadzać się” z wierzycielem, a nie z komornikiem. Na Pana miejscu skierowałbym pismo do wierzyciela, tj. banku z prośbą o zawieszenie postępowania egzekucyjnego na czas spłaty ratalnej Pańskiego zadłużenia w kwotach ustalonych z wierzycielem. Zaproponowana przez komornika spłata nie jest dla Pana krzywdząca, ale na pewno nie pozbawia komornika kosztów egzekucji, które ma prawo od Pana ściągać. Jeżeli ugodzi się Pan z wierzycielem i wierzyciel wystąpi z wnioskiem o zawieszenia postępowania przeciwko Panu, wówczas komornik nie będzie mógł naliczać dodatkowych opłat, a jego honorarium i koszta będą takie, jak na dzień zawieszenia postępowania.

Rozmowy z wierzycielem, nie z komornikiem

Zasadnym jest zatem przystąpienie do rozmów celem spłaty zadłużenia, ale rozmowy te powinny być prowadzone z wierzycielem, a nie z komornikiem, albowiem koszta w dalszym ciągu będą Panu naliczane. W rozmowie z wierzycielem zawsze Pan może próbować skłonić go do umorzenia odsetek, czego komornik bez zgody wierzyciela zrobić nie może. Prowadząc teraz rozmowy z komornikiem, powoduje Pan, że jest on traktowany jak pośrednik, w sytuacji kiedy ma Pan prawo przystąpić do rozmów bezpośrednio z wierzycielem. Wierzyciel tak samo jak Pan jest stroną postępowania. Osobiście uważam, że nie ma co liczyć na przedawnienie wierzytelności, albowiem ta – skoro jest egzekwowana przez komornika – przedawnia się dopiero po 10 latach od umorzenia postępowania z tym zastrzeżeniem, że wierzyciel ma prawo co 10 lat wznawiać wniosek o egzekucję i w taki sposób Pana dług będzie ciągle rósł.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl