Kategoria: Windykacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata zadłużenia bez kosztów egzekucji – porozumienie z wierzycielem

Marek Gola • Opublikowane: 2017-04-19

Kilka lat temu wziąłem kredyt w banku, ale strąciłem pracę i przestałem go spłacać. Niedawno pojawił się moim domu komornik i poinformował, że razem z odsetkami obecnie kwota zadłużenia sięga 40 tys. zł, czyli dwa razy tyle, co pożyczyłem. Obecnie pracuję za granicą. Czy powinienem przystać na raty, jakie zasugerował komornik – 500 zł miesięcznie? Powiedział, że odsetki miesięczne to ponad 100 zł. Czy to nie jest wrzucanie pieniędzy w czarną dziurę? Ja pracuję za granicą i utrzymuję rodzinę w Polsce. Nie wiem, co robić!

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności powinien Pan „ugadzać się” z wierzycielem, a nie z komornikiem. Na Pana miejscu skierowałbym pismo do wierzyciela, tj. banku z prośbą o zawieszenie postępowania egzekucyjnego na czas spłaty ratalnej Pańskiego zadłużenia w kwotach ustalonych z wierzycielem. Zaproponowana przez komornika spłata nie jest dla Pana krzywdząca, ale na pewno nie pozbawia komornika kosztów egzekucji, które ma prawo od Pana ściągać. Jeżeli ugodzi się Pan z wierzycielem i wierzyciel wystąpi z wnioskiem o zawieszenia postępowania przeciwko Panu, wówczas komornik nie będzie mógł naliczać dodatkowych opłat, a jego honorarium i koszta będą takie, jak na dzień zawieszenia postępowania.

Zasadnym jest zatem przystąpienie do rozmów celem spłaty zadłużenia, ale rozmowy te powinny być prowadzone z wierzycielem, a nie z komornikiem, albowiem koszta w dalszym ciągu będą Panu naliczane. W rozmowie z wierzycielem zawsze Pan może próbować skłonić go do umorzenia odsetek, czego komornik bez zgody wierzyciela zrobić nie może. Prowadząc teraz rozmowy z komornikiem, powoduje Pan, że jest on traktowany jak pośrednik, w sytuacji kiedy ma Pan prawo przystąpić do rozmów bezpośrednio z wierzycielem. Wierzyciel tak samo jak Pan jest stroną postępowania. Osobiście uważam, że nie ma co liczyć na przedawnienie wierzytelności, albowiem ta – skoro jest egzekwowana przez komornika – przedawnia się dopiero po 10 latach od umorzenia postępowania z tym zastrzeżeniem, że wierzyciel ma prawo co 10 lat wznawiać wniosek o egzekucję i w taki sposób Pana dług będzie ciągle rósł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »