Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Spłata zadłużenia bez kosztów egzekucji – porozumienie z wierzycielem

Marek Gola • Opublikowane: 2017-04-19

Kilka lat temu wziąłem kredyt w banku, ale strąciłem pracę i przestałem go spłacać. Niedawno pojawił się moim domu komornik i poinformował, że razem z odsetkami obecnie kwota zadłużenia sięga 40 tys. zł, czyli dwa razy tyle, co pożyczyłem. Obecnie pracuję za granicą. Czy powinienem przystać na raty, jakie zasugerował komornik – 500 zł miesięcznie? Powiedział, że odsetki miesięczne to ponad 100 zł. Czy to nie jest wrzucanie pieniędzy w czarną dziurę? Ja pracuję za granicą i utrzymuję rodzinę w Polsce. Nie wiem, co robić!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz Kodeksu cywilnego (K.c.).

W pierwszej kolejności powinien Pan „ugadzać się” z wierzycielem, a nie z komornikiem. Na Pana miejscu skierowałbym pismo do wierzyciela, tj. banku z prośbą o zawieszenie postępowania egzekucyjnego na czas spłaty ratalnej Pańskiego zadłużenia w kwotach ustalonych z wierzycielem. Zaproponowana przez komornika spłata nie jest dla Pana krzywdząca, ale na pewno nie pozbawia komornika kosztów egzekucji, które ma prawo od Pana ściągać. Jeżeli ugodzi się Pan z wierzycielem i wierzyciel wystąpi z wnioskiem o zawieszenia postępowania przeciwko Panu, wówczas komornik nie będzie mógł naliczać dodatkowych opłat, a jego honorarium i koszta będą takie, jak na dzień zawieszenia postępowania.

Zasadnym jest zatem przystąpienie do rozmów celem spłaty zadłużenia, ale rozmowy te powinny być prowadzone z wierzycielem, a nie z komornikiem, albowiem koszta w dalszym ciągu będą Panu naliczane. W rozmowie z wierzycielem zawsze Pan może próbować skłonić go do umorzenia odsetek, czego komornik bez zgody wierzyciela zrobić nie może. Prowadząc teraz rozmowy z komornikiem, powoduje Pan, że jest on traktowany jak pośrednik, w sytuacji kiedy ma Pan prawo przystąpić do rozmów bezpośrednio z wierzycielem. Wierzyciel tak samo jak Pan jest stroną postępowania. Osobiście uważam, że nie ma co liczyć na przedawnienie wierzytelności, albowiem ta – skoro jest egzekwowana przez komornika – przedawnia się dopiero po 10 latach od umorzenia postępowania z tym zastrzeżeniem, że wierzyciel ma prawo co 10 lat wznawiać wniosek o egzekucję i w taki sposób Pana dług będzie ciągle rósł.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Przekazanie nieruchomości z której miał być wyegzekwowany dług alimentacyjny

Ojciec dziecka ma dług alimentacyjny za okres kilku lat. Gdy dowiedział się, że będę chciała wyegzekwować go z posiadanej przez niego nieruchomości...

 

Czy komornik może zając świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny?

Czy komornik może zając świadczenie i zasiłek pielęgnacyjny?

Czy komornik może zając świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny na chore dziecko oraz założyć egzekucją komorniczą na konto bankowe?

Zajęcie samochodu którego jestem współwłaścicielem

Posiadam dług. Wierzyciel skierował sprawę do komornika, w wyniku czego na poczet długu został zajęty samochód osobowy. Auto posiada dwóch...

 

Spłata jednego z wierzycieli i odwołanie licytacji nieruchomości

Jestem właścicielem nieruchomości. Na hipotekę tej nieruchomości wpisało się kilku moich wierzycieli na podstawie prawomocnych wyroków sądowych. Sprawa...

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »