Sprzedawca nie chce zwrócić zadatku na leasing samochodu

Chciałem nabyć samochód w formie leasingu. Znalazłem odpowiednie auto, zarezerwowałem je, wpłacając zadatek sprzedającemu w wysokości 1000 zł. Następnie rozpocząłem starania o leasing. Po otrzymaniu oferty wybrany bank zgłosił się do sprzedającego w celu sfinalizowania transakcji. Ten jednak odmówił wydania dokumentów pojazdu, sugerując mi równocześnie inny bank. W oferowanym przez niego banku leasingu nie otrzymałem, więc chciałem kontynuować zakup poprzez bank, który tego leasingu udzielił. Sprzedawca jednak odmówił sprzedaży. Czy miał takie prawo? Ponadto nie chce zwrócić wpłaconej kwoty. Moim zdaniem to on zrezygnował ze sprzedaży, nie chcąc wydać dokumentów pojazdu na prośbę mojego banku. W jaki sposób odzyskać wpłaconą kwotę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprzedawca nie chce zwrócić zadatku na leasing samochodu

Umowa przedwstępna i zadatek na samochód

Zatem doszło do zawarcia umowy przedwstępnej, w ramach której wpłacony został zadatek.

Zacznę zatem od przytoczenia treści art. 394 Kodeksu cywilnego (K.c.), który przewiduje instytucję zadatku:

Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.”

Zobacz też: Zaliczka na samochód kiedy przepada

Wina za niewykonanie umowy leasingu

Istotą sprawy będzie zatem w tym przypadku, kto ponosi winę za niewykonanie umowy. I tu wszystko zależy od tego, na co się Panowie umówili. Jeśli treścią umowy było to, że leasingodawca będzie konkretnym podmiotem, a Pan miał możliwość finansowania zakupu przez inny podmiot, to do niewykonania umowy doszło z Pana winy. Jeśli natomiast nie było wskazanego podmiotu finansującego i Pan uzyskał to finansowanie w wybranym przez siebie, a sprzedający odmówił zapłaty, to uważam, że wówczas do niewykonania umowy doszło przez sprzedającego.

Zatem decydujące jest to, czy został w umowie wyraźnie przewidziany podmiot leasingodawcy, jeśli nie, oznacza to, iż może to być każdy i sprzedający nie miał prawa dokonywać jego wyboru za Pana.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Żądanie zwrotu zadatku

Natomiast, aby móc żądać zadatku, należy od umowy odstąpić – jak mówi przepis art. 394 K.c.

Sugerowałabym wysłać pismo do sprzedawcy, w którym wyraźnie napisze Pan o niewykonaniu umowy, opisze sytuację i napisze, że od umowy odstępuje i żąda zwrotu zadatku.

Wówczas, jeśli sprzedający zadatku nie zwróci, będzie podstawa do domagania się zwrotu w sądzie w ramach powództwa o zapłatę. Proszę jednak pamiętać, że będzie trzeba przed sądem udowodnić, kto ponosi winę w niezawarciu umowy i same rozbieżne twierdzenia stron mogą być niewystarczające, bo sąd będzie mógł uwierzyć i tak tylko jednej osobie.

Wspominam o tym, bo nie wiem, jakimi dowodami Pan dysponuje. Jeśli są świadkowie Panów ustaleń (gdy nie zawarto umowy pisemnej), to oczywiście taki dowód można powołać.

W każdym razie jeśli sprzedający nie odda dobrowolnie zadatku, jest tylko jedna możliwość przymuszenia go do zwrotu – korzystny dla Pana wyrok sądu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »