Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprzedaż udziału w nieruchomości niezabudowanej

Anna Sufin • Opublikowane: 2019-06-07

Czy mając nieruchomość niezabudowaną (działka) we wspólności majątkowej (ja ma 1/2, małżeństwo X ma 1/2), mogę samodzielnie sprzedać swój udział?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Jak rozumiem (zostało to  opisane w sposób niezrozumiały) – udział w pozostałej 1/2 nieruchomości przysługuje małżeństwu i udział ten wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej. Pani udział nie wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej, bowiem albo nie pozostaje Pani w małżeństwie, albo udział ten należy do Pani majątku osobistego. Zatem – o ile dobrze zrozumiałam – w księdze wieczystej wpisano, że współwłaścicielką pozostaje: Pani w 1/2 i (…) oraz (…) w 1/2 na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej.

W takim wypadku Pani udział ma charakter udziału we współwłasności ułamkowej (do której stosujemy przepisy Kodeksu cywilnego o współwłasności), nie zaś współwłasności łącznej, jaka występuje w przypadku majątku wspólnego małżonków czy majątku spółki cywilnej. Zgodnie z art. 196 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu”.

Na mocy art. 198 każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Tym samym Pani może sprzedać swój udział w nieruchomości bez zgody, a nawet wiedzy małżeństwa X (dowiedzą się o tym przy wpisie zmiany współwłaściciela w księdze wieczystej).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »