Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa najmu lokalu obowiązująca wstecz

Aleksander Słysz • Opublikowane: 2017-08-28

Jeżeli umowę najmu lokalu sporządzę w połowie miesiąca, czy może ona obowiązywać wstecz, np. od pierwszego, bo rozliczanie jest miesięczne? Czy na podstawie takiej umowy można wystawić fakturę za najem za trzy lub cztery miesiące?

Aleksander Słysz

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

W podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit 6 tiret trzecie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Dz.U.2011.177.1054 ze zm. – dalej jako u.VAT). Natomiast fakturę wystawia się w opisanym przypadku nie później niż z upływem terminu płatności (art. 106i ust. 3 pkt 4 u.VAT). Można zatem wystawiać jedną fakturę VAT przy najmie, w pewnym sensie z dołu, po np. kwartale za ten zakończony kwartał, półroczu itp., jeśli taki sposób rozliczenia i termin rozliczenia przyjęto w umowie najmu.

W kwestii mocy wstecznej umowy, oczywiście zasada niedziałania prawa wstecz nie ma charakteru bezwzględnego, jednak w mojej ocenie nie można tu z mocą wsteczną stworzyć stosunku prawnego pomiędzy wynajmującym a najemcą, jeśli taki nie istniał. Można, co jest dość częste, potwierdzić obecnie, z data aktualną w sposób pisemny, umowę ustną zawartą wcześniej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »