Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umowa użyczenia domu z terminem wypowiedzenia

Anna Sufin • Opublikowane: 2018-10-05

Córka kupiła dom. Ponieważ jednak w nim nie mieszka, chciałaby nam go przekazać nieodpłatnie do korzystania. W zamian my opiekowalibyśmy się domem, dokonywali drobnych napraw, pielęgnowali ogród itp. Córka chciałaby nas w tym domu zameldować. Jaka umowa byłaby odpowiednia, aby wszystko odbyło się legalnie? Co będzie, jeśli córka za jakiś czas zmieni zdanie – czy będzie mogła nas wyrzucić?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Opisane stosunki określa umowa użyczenia. Zgodnie z art. 710 Kodeksu cywilnego (K.c.):

Art. 710. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.”

Państwo będą zatem mieli prawo korzystania z domu (w takim zakresie jak przy najmie, stąd też na Państwu będzie ciążył obowiązek dokonywania drobnych napraw i utrzymywania rzeczy w stanie niepogorszonym – oczywiście, o ile w umowie nie określicie inaczej).

W takim wypadku druga strona może niestety rzeczywiście wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie i żądać zwrotu rzeczy:

„W braku oznaczenia w sposób wyraźny lub dorozumiany czasu trwania umowy użyczenia przyjąć należy, że umowa ta, z uwagi na ciągły charakter zobowiązania, wygasa, ilekroć stosunek ten zostanie wypowiedziany przez użyczającego. Strony mogą ponadto zastrzec, że umowa użyczenia wygasa w każdym przypadku, o ile z takim żądaniem wystąpi użyczający. (…).”

Brak oznaczenia terminu zwrotu przedmiotu użyczenia upoważnia biorącego do jego zwrotu, w wybranym przez niego dowolnym terminie, z tym zastrzeżeniem, że wybór ten nie może naruszać interesów użyczającego (Z. Radwański (w:) System prawa cywilnego, t. III, cz. 2, s. 384).” (A. Kidyba, Komentarz do art. 715 K.c., Lex).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Dla Państwa bezpieczne byłoby zastrzeżenie w umowie terminu jej wypowiedzenie (np. 6 miesięcy naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego). Jeśli mimo trwania umowy wedle wcześniejszego omówienia, druga strona chciałaby Państwa usunąć z domu bez zachowania okresu wypowiedzenia bądź w ogóle bez wypowiedzenia umowy, mogliby Państwo wnieść pozew o ochronę naruszonego posiadania (art. 344 K.c.). Ponadto:

Art. 343. § 1. Posiadacz może zastosować obronę konieczną, ażeby odeprzeć samowolne naruszenie posiadania.

§ 2. Posiadacz nieruchomości może niezwłocznie po samowolnym naruszeniu posiadania przywrócić własnym działaniem stan poprzedni; nie wolno mu jednak stosować przy tym przemocy względem osób. Posiadacz rzeczy ruchomej, jeżeli grozi mu niebezpieczeństwo niepowetowanej szkody, może natychmiast po samowolnym pozbawieniu go posiadania zastosować niezbędną samopomoc w celu przywrócenia stanu poprzedniego.

§ 3. Przepisy paragrafów poprzedzających stosuje się odpowiednio do dzierżyciela.”

Niemniej jednak to jedynie przedłużyłoby prawo korzystania z domu, a córka i tak przy prawnym działaniu mogłaby Państwa skutecznie z niego usunąć.

Najbezpieczniejsze byłoby dla Państwa ustanowienie prawa służebności mieszkania. Takie prawo wpisuje się do księgi wieczystej, nie można go odwołać. Niemniej jednak, jak podejrzewam, córka nie wyrazi zgody na takie obciążenie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »