Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Usługa gastronomiczna w nocnym klubie

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 2017-02-15

Odwiedziłem klub nocny ze striptizem. W stanie upojenia alkoholowego umówiłem się z jedną z tancerek na płatny seks. Podsunięto mi do podpisu poświadczenie usługi gastronomicznej na określoną kwotę. Nie chciałem go podpisać i tylko postawiłem jakiś znak. Kiedy zorientowałem się, że treść tego oświadczenia jest niezgodna z tym, co zostało ustalone, podarłem dokument (jednak poinformowano mnie, że dysponują skanem). Następnie otrzymałem nowy dokument, który pod wpływem presji podpisałem wymyślonym imieniem i nazwiskiem. Umówionej usługi nie otrzymałem. Nie wiem, co dokładnie podpisałem, czy popełniłem przestępstwo i czy jestem zobowiązany do zapłacenia kwoty z tego dokumentu. Czy ostatecznie podpisałem jeden dokument, czy dwa? Nie otrzymałem żadnego paragonu ani faktury. Proszę o pomoc!

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata
Jestem pod dużym wrażeniem. Wiedza, duży wkład pracy, cena - bardzo uczciwe. 
Jacek

W pierwszej kolejności wskażę, że korzystanie z usług prostytutek i płacenie za seks nie jest w Polsce karalne, więc za tę część Pana działania z pewnością nie poniesie Pan odpowiedzialności.

Z opisu wynika jednoznacznie, że propozycja poświadczenia „usługi gastronomicznej” pojawiła się po ustaleniu spotkania towarzyskiego, a w istocie żadna prawdziwa usługa gastronomiczna nie została zrealizowana. W rzeczywistości miała być poświadczana płatność za usługę towarzyską. Tu jednak zaznaczam, że musiałby Pan przed ew. sądem udowodnić swe twierdzenia.

Zgodnie z art. 83 K.c.:

„Nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności.” (§ 1).

Jeśli zatem obydwie strony miały świadomość i godziły się na to, że w istocie poświadczane jest umówienie się na usługę towarzyską, nieważne pozostaje oświadczenie poświadczające usługę gastronomiczną. Podmiot nie może zatem dochodzić od Pana zapłaty za usługę gastronomiczną.

Zgodnie z art. 58 K.c. czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy (§ 1). Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (§ 2).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Gdyby zatem zapłaty za usługę, która w istocie miała być usługą towarzyską, dochodził inny podmiot niż osoba, która tę usługę osobiście świadczyła (tj. sugerowano by, że umowa została zawarta z podmiotem trzecim), taka czynność byłaby niezgodna z prawem (czerpanie korzyści z nierządu) i sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, a więc nieważna. W istocie – choć w praktyce trudno to sobie wyobrazić – tylko rzeczona tancerka mogłaby dochodzić od Pana zapłaty.

Gdyby w samym podpisanym dokumencie podano, że usługa gastronomiczna została zrealizowana (co byłoby dowodem na zrealizowanie tej usługi), mógłby Pan odwoływać się do braku świadomości i swobody przy dokonywaniu czynności prawnej, jaką było poświadczanie zrealizowania usługi (tu nadmienię, że wedle części teorii pismo podpisane wymyślonym nazwiskiem nie jest dokumentem, niemniej jednak gdyby dowiedziono w jakiś sposób, np. zapisem kamery, że to Pan je podpisywał, można by próbować dowodzić, że jednak coś Pan w ten sposób poświadczał). Zgodnie z art. 82 K.c. nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego zaburzenia czynności psychicznych. U Pana mieliśmy do czynienia z upojeniem alkoholowym i działaniem pod wpływem presji. Tu jednak warto nadmienić, że druga strona mogłaby podważać taki stan u Pana – można by bowiem twierdzić, że po pierwsze pamięta Pan dość dokładnie przebieg zdarzeń, po drugie był w stanie podjąć czynność podpisania się nie swoim nazwiskiem, co jest swego rodzaju działaniem z rozeznaniem.

„Jeżeli występuje ograniczenie w stopniu mniejszym niż znaczny, a więc w stopniu, który pozwala na rozeznanie, czego składający oświadczenie chce dokonać (powzięcie woli), oraz na dokonanie tego zgodnie z wolą składającego oświadczenie (wyrażenie woli) – np. stan po spożyciu alkoholu niepowodujący jednak głębokiego upojenia alkoholowego – nie występuje wada oświadczenia woli w postaci braku świadomości lub swobody” (P. Nazaruk, Komentarz do art. 82 k.c., Lex).

Na nieważność czynności można się powołać w każdym czasie. Gdyby zatem druga strona podawała, że zawarł Pan umowę sprzedaży usługi gastronomicznej, może Pan wskazać, iż jest to umowa nieważna, a skoro tak, nie obowiązuje podane wynagrodzenie. Skoro natomiast usługa nie została wykonana, nie może Pan płacić nawet zwyczajowych cen, które należałyby się z tytułu bezpodstawnego Pana wzbogacenia, takie bowiem nie nastąpiło.

Można uchylić się od oświadczenia woli złożonego pod wpływem groźby (art. 87 K.c.), jak jednak wynika z opisu, u Pana nie było groźby, a jedynie presja (ją uwzględniamy w poprzednim wyłączeniu).

Podejrzewam, że w karcie menu podano kwoty, którymi następnie Pana obciążono, stąd nie można by zarzucać drugiej stronie w tym zakresie oszustwa, braku ekwiwalentności świadczeń, wprowadzenia w błąd.

Pozostaje jeszcze kwestia złożenia przez Pana podpisu.

W pierwszej kolejności wskażę, że samo poświadczenie, które Pan podpisywał (dwukrotnie) nie jest umową. Umowa sprzedaży mogła zostać zawarta w sposób dorozumiany czy ustny. Nie wiem, czy w obu poświadczeniach znajdowała się ta sama treść – wtedy można by stwierdzić, czy druga strona może podnosić, że mieliśmy do czynienia z zawarciem dwóch umów, czy też jednej, której zawarcie dwukrotnie próbował Pan poświadczyć. Jeśliby druga strona udowodniła, że wykonała dwie usługi gastronomiczne, opisane w obydwu poświadczeniach, mogłaby dochodzić zapłaty za obydwie (nie z racji posiadania dwóch poświadczeń, ale z racji wykonania dwóch usług). Poświadczać zawarcie umowy może także skan dokumentu (to jest jedynie dowód na zawarcie umowy, a nie – jak wskazałam wcześniej – sama umowa).

Przy podpisaniu poświadczenia jakimś bliżej nieokreślonym znakiem po pierwsze może Pan twierdzić, iż w istocie nie złożył pod oświadczeniem własnego podpisu i Pana intencją nie było składanie tego podpisu, a jedynie w upojeniu alkoholowym nakreślił Pan bliżej nieokreślone znaki na piśmie (tym bardziej, że podarł Pan podstawione Panu oświadczenie). W drugim wypadku podpisanie poświadczenia wymyślonym nazwiskiem w celu ukrycia swojej tożsamości może być różnie potraktowane. Z jednej strony przyjmuje się, że podpisanie dokumentu wymyślonym nazwiskiem może być fałszerstwem dokumentu (art. 270 § 1 K.k.), tu jednak konieczne jest zaistnienie celu użycia tego dokumentu za autentyczny. Skoro przekazał go Pan innej osobie, można uznać, że taki cel zaistniał (może Pan próbować się bronić, że tu nie było takiego celu, bo w istocie nie było żadnej usługi gastronomicznej, za którą druga strona mogłaby dochodzić zapłaty). Z drugiej strony takie postępowanie może wskazywać na Pana zamiar oszustwa, czyli zamiar niezapłacenia za wykonaną usługę (art. 286 K.k.) – tu również trzeba by Panu dowieść, że na taką usługę Pan się umawiał. W rzeczywistości zatem, jeśli druga strona nie będzie mogła dowieść wykonania usług, Pan zaś będzie dowodził, że nie było usługi gastronomicznej, a tylko towarzyska (Pana twierdzenia w tym względzie będą wiarygodne z uwagi na liczne podobne przypadki), trudno będzie Pana obciążyć jakąkolwiek odpowiedzialnością.

Z mową o odpowiedzialności oczywiście możemy mieć do czynienia dopiero wtedy, gdy zostanie ustalone, że to faktycznie Pan złożył podpis.

Wreszcie trzeba zaznaczyć, że podobne działanie klubu mogłoby być zakwalifikowane jako oszustwo, gdyby próbowano obciążyć Pana wynagrodzeniem za usługę, które nie świadczono i nie zamierzano świadczyć, a próbowano stworzyć pozory jej świadczenia, namawiając do podpisania oświadczenia, wywierając przy tym presję i wykorzystując fakt upojenia alkoholowego. Uzasadnione podejrzenie popełnienia takiego przestępstwa może być zatem zgłoszone na policję (o ile oczywiście stwierdzi Pan, że dowody nie przemawiają przeciwko Panu tylko przeciwko drugiej stronie, bowiem niezwykle ważne jest nie to, jaki był faktyczny przebieg zdarzenia, ale to, co może na podstawie dostępnych dowodów zostać dowiedzione).

W aktualnym stanie powinien Pan raczej czekać na dalsze działania drugiej strony (z racji dwuznaczności sytuacji może ona takich nie podjąć), chyba że wie Pan, że druga strona mogłaby udowodnić wykonanie usługi gastronomicznej w sposób, który nie pozwalałby Panu udowodnić okoliczności przeciwnej, a ceny tej usługi były dla Pana dostępne w karcie menu. Zapłata powinna następować stosownie do wykonanych usług – jeśli były wykonane dwie, do dwóch, jeśli jedna – do jednej (to wynikałoby być może dopiero ze złożonych oświadczeń).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy umowa użyczenia chroni przed roszczeniami komornika?

Czy posiadanie na piśmie umowy użyczenia lokalu mieszkalnego i umowy użyczenia samochodu najbliższemu członkowi rodziny chroni użyczającego (który jest właścicielem także całego wyposażenia i sprzętu w lokalu) przed roszczeniem komornika? Czy komornik może zając ruchomości, jeżeli dłużnik nie mieszka w danym lokalu, ale jest zameldowany (współmałżonek), poza tym małżonkowie zawarli notarialną umowę o rozdzielności majątkowej, a dług został zaciągnięty po jej zawarciu?

Zarzut wadliwie wykonanego dzieła i żądanie zwrotu części zapłaty

Przed 4 miesiącami moja firma zrealizowała w ramach umowy o dzieło usługę w postaci wykonania detali z materiału powierzonego. Teraz zamawiający żąda zwrotu części zapłaty z tytułu wadliwie wykonanego dzieła, mimo że po odebraniu detali nie wnosił żadnych zastrzeżeń do wykonania. Uważam, że klient powinien mnie niezwłocznie po użyciu moich części poinformować o swoich zastrzeżeniach, bo teraz nie jest dla mnie wiarygodny. Jak to wygląda od strony prawnej? Jaki jest zakres mojej ewentualnej odpowiedzialności?

Sprzedaż nieruchomości mimo zakazu sądowego

Czy możliwy jest zakup nieruchomości od właściciela, który otrzymał sądowy zakaz zbywania tej nieruchomości w postaci postanowienia zabezpieczającego roszczenie niepieniężne, ale ten zakaz nie jest wpisany do księgi wieczystej? Czy sprzedaż takiej nieruchomości jest możliwa, czy bezwzględnie nieważna, czy dotknięta jest bezskutecznością względną?

Umowa sprzedaży domu za 25 lat

Mam zamiar podpisać przedwstępna umowę sprzedaży mojego domu za 25 lat. Przyszły kupujący płacić ma co miesiąc równe raty, przy czym od razu udostępnię mu mój dom. Chciałbym, aby te raty miesięczne, które zostaną przeze mnie otrzymane, nie podlegały zwrotowi na wypadek, gdyby kupujący zaprzestał je wpłacać. Uzasadnione jest to tym, że to nie ja będę korzystać z tego domu przez ten czas. Jak się zabezpieczyć? Notariusz nie chce sporządzić mi takiej umowy. Może lepsza by tu była warunkowa umowa sprzedaży?

Rezygnacja z prawie wykonanej usługi

Miesiąc temu zawarłem umowę ustną na wykonanie monitoringu terenu. Zaawansowanie prac sięga 90%. Teraz klient stwierdził, że nie zaproponowałem mu dodatkowych rozwiązań i nie zamierza zapłacić i nakazuje opuścić posesje. Mimo że zaproponowałem sporny dodatek gratis, klient nadal nakazuje mi się zbierać. Dla mnie wymontowanie sprzętu proponowane przez klienta jest nieopłacalne (jest już używany), nie mówiąc o straconym czasie. Co mam robić przy tej rezygnacji z prawie wykonanej usługi?

Sprzedawca nie chce zwrócić zadatku na leasing samochodu

Chciałem nabyć samochód w formie leasingu. Znalazłem odpowiednie auto, zarezerwowałem je, wpłacając zadatek sprzedającemu w wysokości 1000 zł. Następnie rozpocząłem starania o leasing. Po otrzymaniu oferty wybrany bank zgłosił się do sprzedającego w celu sfinalizowania transakcji. Ten jednak odmówił wydania dokumentów pojazdu, sugerując mi równocześnie inny bank. W oferowanym przez niego banku leasingu nie otrzymałem, więc chciałem kontynuować zakup poprzez bank, który tego leasingu udzielił. Sprzedawca jednak odmówił sprzedaży. Czy miał takie prawo? Ponadto nie chce zwrócić wpłaconej kwoty. Moim zdaniem to on zrezygnował ze sprzedaży, nie chcąc wydać dokumentów pojazdu na prośbę mojego banku. W jaki sposób odzyskać wpłaconą kwotę?

Zwolnienie ekipy, która zniszczyła mienie właściciela

Przeprowadzam remont w mieszkaniu prywatnym. Mam umowę pisemną z firmą remontową. Prace wykonywane są bez faktury. Remont miał być zakończony 2 miesiące temu, a obecnie końca nadal wcale nie widać. Niestety robotnicy zniszczyli meble kuchenne i w salonie i ciągle naliczają nowe koszty (obok wcześniej ustalonych). Czy mogę zwolnić taką ekipę? Czy mogę odliczyć im koszty za zniszczone mienie oraz opóźnienie?

Wycofanie się z transakcji sprzedaży samochodu

Sprawa dotyczy wycofania się z transakcji sprzedaży samochodu. Otrzymałem przelewem zadatek (2 tys. zł) tytułem zakupu – z informacją o cenie za samochód, z którą się nie zgadzam. Dlatego chcę wycofać się z tej transakcji. Czy mogę to zrobić i czy muszę zwrócić podwójną wartość zadatku? Rozmowa dotycząca transakcji została przeprowadzona telefonicznie.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »