Kategoria: Ochrona konsumenta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wada ukryta w kupionym samochodzie

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2018-03-23

Niedawno kupiłem samochód. Sprzedający poinformował mnie o tym, że tylni zderzak był wymieniony, ponieważ samochód miał stłuczkę. Wczoraj byłem u mechanika, który stwierdził, że przedni zderzak był klepany. Czy mogę to potraktować jako wadę ukrytą w kupionym samochodzie i starać się o obniżenie wartości auta od poprzedniego właściciela?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Zakładam, że sprzedający nie był profesjonalnym handlarzem, zatem mamy do czynienia ze zwykłą sprzedażą pomiędzy dwoma osobami fizycznymi, które nie dokonywały czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W tej sytuacji stosujemy przepisy o rękojmi zawarte w Kodeksie cywilnym (K.c.).

Zgodnie z art. 556 K.c. sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną.

Artykuł 557 K.c. wyjaśnia, co to jest wada fizyczna rzeczy:

„Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.”

W mojej ocenie, w opisanym przypadku można pokusić się o stwierdzenie, że mamy do czynienia z przypadkiem drugim, to jest samochód nie ma cechy, o której został Pan poinformowany, tj. nie ma wymienionego zderzaka. Wprawdzie art. 557 K.c. stanowi, że sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy. Pan wiedział o wymianie tylnego zderzaka na skutek zdarzenia drogowego. Nie może to zostać uznane za wiedzę o wadzie w postaci „klepanego” zderzaka. Według mnie ma Pan podstawy do żądania obniżenia ceny samochodu. Samochód, który ma zderzak powypadkowy nie zapewnia już takiego bezpieczeństwa, jak w przypadku zderzaka nowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z art. 560 K.c., jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Obniżona cena powinna pozostawać w takiej proporcji do ceny wynikającej z umowy, w jakiej wartość rzeczy z wadą pozostaje do wartości rzeczy bez wady. Oczywiście trudno to wycenić samemu, może warto posiłkować się wyceną jakiegoś rzeczoznawcy.

Proszę pamiętać, że sprzedawca może nie zgodzić się z Pana twierdzeniem. Wówczas będzie Pan musiał przed sądem udowodnić, że wada rzeczy istniała już w chwili zakupu. Tutaj na pewno pomocny będzie biegły, który jest w stanie ocenić uszkodzenia samochodu. Można też zwrócić się do ubezpieczyciela sprzedawcy z zapytaniem o zakres prac, jaki został uwzględniony przy naprawie, oczywiście, jeśli szkoda została zgłoszona.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, ale roszczenie o obniżenie ceny przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »