Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o założenie księgi wieczystej

Marek Gola • Opublikowane: 2019-01-14

W ubiegłym miesiącu nabyłam nieruchomość w ramach postanowienia o zasiedzeniu. W postanowieniu jako data zasiedzenia wpisany jest rok 1989. W tym czasie pozostawałam w związku małżeńskim (obecnie jestem stanu wolnego). Na zasiedzeniu są tylko moje dane. Z byłym małżonkiem nie utrzymuję od rozwodu kontaktu. Teraz chcę złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Czy po wprowadzeniu na wniosku tylko moich danych jako właściciela (zgodnie z zasiedzeniem) zostanie utworzona księga wieczysta z moimi danymi, czy sąd wieczystoksięgowy może odrzucić taki wniosek? Czy jeśli zostanie założona księga wieczysta na moje dane były małżonek może starać się o wpis do tej księgi?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że w ubiegłym miesiącu sąd z Pani wniosku stwierdził nabycie nieruchomości przez zasiedzenie. Zasiedzenie nastąpiło w 1989 r. W tym czasie pozostawała Pani w związku małżeńskim. Aktualnie jest Pani stanu wolnego. Zastanawia się Pani, czy w związku z powyższym nabycie nastąpiło do Pani majątku osobistego, czy też do majątku wspólnego. Wolą Pani jest jak najszybsze założenie księgi wieczystej.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jak sama Pani pisze w treści postanowienia jako osobę, która nabywa prawo własności nieruchomości przez zasiedzenie wpisano Panią, a nie Panią i ówczesnego męża.

Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że gdyby sąd doszedł do wniosku, że nabycie prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie ma nastąpić do majątku wspólnego małżonków, w treści postanowienia winien był zawrzeć jako zasiadującego Pani męża. Skoro tego nie uczynił, nie ma powodów do obaw, a nieruchomość stanowi wyłącznie Pani własność.

Tym samym do księgi wieczystej będzie wpisana wyłącznie Pani.

Nie widzę także podstaw do tego, by Pani mąż był kiedykolwiek dopisany do treści księgi wieczystej – w oparciu o postanowienie o stwierdzeniu nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie – w sytuacji, kiedy nie był on stroną postępowania o zasiedzenie, a zatem sąd nie uznał, że jest w jakikolwiek sposób uprawniony do ww. nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »