Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wniosek o założenie księgi wieczystej

Marek Gola • Opublikowane: 2019-01-14

W ubiegłym miesiącu nabyłam nieruchomość w ramach postanowienia o zasiedzeniu. W postanowieniu jako data zasiedzenia wpisany jest rok 1989. W tym czasie pozostawałam w związku małżeńskim (obecnie jestem stanu wolnego). Na zasiedzeniu są tylko moje dane. Z byłym małżonkiem nie utrzymuję od rozwodu kontaktu. Teraz chcę złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Czy po wprowadzeniu na wniosku tylko moich danych jako właściciela (zgodnie z zasiedzeniem) zostanie utworzona księga wieczysta z moimi danymi, czy sąd wieczystoksięgowy może odrzucić taki wniosek? Czy jeśli zostanie założona księga wieczysta na moje dane były małżonek może starać się o wpis do tej księgi?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że w ubiegłym miesiącu sąd z Pani wniosku stwierdził nabycie nieruchomości przez zasiedzenie. Zasiedzenie nastąpiło w 1989 r. W tym czasie pozostawała Pani w związku małżeńskim. Aktualnie jest Pani stanu wolnego. Zastanawia się Pani, czy w związku z powyższym nabycie nastąpiło do Pani majątku osobistego, czy też do majątku wspólnego. Wolą Pani jest jak najszybsze założenie księgi wieczystej.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jak sama Pani pisze w treści postanowienia jako osobę, która nabywa prawo własności nieruchomości przez zasiedzenie wpisano Panią, a nie Panią i ówczesnego męża.

Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że gdyby sąd doszedł do wniosku, że nabycie prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie ma nastąpić do majątku wspólnego małżonków, w treści postanowienia winien był zawrzeć jako zasiadującego Pani męża. Skoro tego nie uczynił, nie ma powodów do obaw, a nieruchomość stanowi wyłącznie Pani własność.

Tym samym do księgi wieczystej będzie wpisana wyłącznie Pani.

Nie widzę także podstaw do tego, by Pani mąż był kiedykolwiek dopisany do treści księgi wieczystej – w oparciu o postanowienie o stwierdzeniu nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie – w sytuacji, kiedy nie był on stroną postępowania o zasiedzenie, a zatem sąd nie uznał, że jest w jakikolwiek sposób uprawniony do ww. nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »