Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-01-14
W ubiegłym miesiącu nabyłam nieruchomość w ramach postanowienia o zasiedzeniu. W postanowieniu jako data zasiedzenia wpisany jest rok 1989. W tym czasie pozostawałam w związku małżeńskim (obecnie jestem stanu wolnego). Na zasiedzeniu są tylko moje dane. Z byłym małżonkiem nie utrzymuję od rozwodu kontaktu. Teraz chcę złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej. Czy po wprowadzeniu na wniosku tylko moich danych jako właściciela (zgodnie z zasiedzeniem) zostanie utworzona księga wieczysta z moimi danymi, czy sąd wieczystoksięgowy może odrzucić taki wniosek? Czy jeśli zostanie założona księga wieczysta na moje dane były małżonek może starać się o wpis do tej księgi?
»Wybrane opinie klientów
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.
Z treści Pani pytania wynika, że w ubiegłym miesiącu sąd z Pani wniosku stwierdził nabycie nieruchomości przez zasiedzenie. Zasiedzenie nastąpiło w 1989 r. W tym czasie pozostawała Pani w związku małżeńskim. Aktualnie jest Pani stanu wolnego. Zastanawia się Pani, czy w związku z powyższym nabycie nastąpiło do Pani majątku osobistego, czy też do majątku wspólnego. Wolą Pani jest jak najszybsze założenie księgi wieczystej.
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż jak sama Pani pisze w treści postanowienia jako osobę, która nabywa prawo własności nieruchomości przez zasiedzenie wpisano Panią, a nie Panią i ówczesnego męża.
Powyższe ma o tyle istotne znaczenie, że gdyby sąd doszedł do wniosku, że nabycie prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie ma nastąpić do majątku wspólnego małżonków, w treści postanowienia winien był zawrzeć jako zasiadującego Pani męża. Skoro tego nie uczynił, nie ma powodów do obaw, a nieruchomość stanowi wyłącznie Pani własność.
Tym samym do księgi wieczystej będzie wpisana wyłącznie Pani.
Nie widzę także podstaw do tego, by Pani mąż był kiedykolwiek dopisany do treści księgi wieczystej – w oparciu o postanowienie o stwierdzeniu nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie – w sytuacji, kiedy nie był on stroną postępowania o zasiedzenie, a zatem sąd nie uznał, że jest w jakikolwiek sposób uprawniony do ww. nieruchomości.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Teściowie posiadają działkę z jednym domem, na którego budowę wzięli kredyt hipoteczny (nadal spłacany). Po naszym ślubie pozwolili, abyśmy z mężem na tej samej działce wybudowali nasz dom, bez podziału działki. Wszelkie pozwolenia na budowę są na mnie i męża. Dodatkowo razem z nami są współkredytobiorcami na rzecz budowy tego domu. Kredyt wzięliśmy w tym samym banku. Chcielibyśmy z mężem sporządzić akt darowizny na NAS. Proszę o informację: 1. Kto obecnie jest prawnym właścicielem domu? 2. Czy akt darowizny będzie dotyczył samej działki (po podziale), czy działki z domem? 3. Jakie opłaty nas czekają z tytułu podatków od darowizn i jakie są możliwości uniknięcia płacenia podatków? Zaznaczę, że mieszkamy z mężem w tym domu już 3 lata, ale nie jesteśmy zameldowani. 4. Czy zameldowanie wpłynęłoby na wysokość podatku od darowizny? 5. Czy, jeżeli jedynym wyjściem od uniknięcia byłoby sporządzenie tej darowizny jedynie na męża, po jakim czasie mąż może mi przepisać 1/2 części majątku otrzymanej od rodziców?
Kupiłem lokal mieszkalny od dewelopera poprzez umowę notarialną. Oczekuję na wpis do KW przez sąd (okres oczekiwania około pół roku). Chciałbym móc jak najszybciej zbyć to mieszkanie. Czy istnieje możliwość sprzedaży lokalu przed formalnym wpisem do KW? Jak mają się zachować strony, które zamierzają dokonać transakcji, i czy związane jest to z ryzykiem dla którejkolwiek strony?
Około 20 lat temu brat kupił nieruchomość – dom i 2 ha ziemi. Dołożyłem się do zakupu 1/3 kwoty. Brat w tym domu ustanowił dla mnie dożywotnią służebność mieszkania. Od kilkunastu lat mieszkam za granicą, czy mógłbym otrzymać wynagrodzenia za zniesienie tej służebności?
Jestem współwłaścicielką lokalu mieszkalnego w udziale z mamą. Obecnie lokal jest podzielony na dwa mieszkania. Chciałabym znieść współwłasność tego lokalu poprzez wyodrębnienie dwóch lokali. Czy można wnieść taki wniosek do sądu? Niestety polubownie nie jest to możliwe. Dodam, że w tym budynku są jeszcze dwa inne wyodrębnione lokale mieszkalne naszych sąsiadów.
Sprawa dotyczy wygaśnięcia hipoteki przymusowej. Hipoteka przymusowa została wpisana do KW na podstawie postanowienia sądu, na kwotę wynikającą z tytułu zapłaty zachowku. Po wyroku złożyłam wniosek i została wpisana do KW hipoteka w tej samej sprawie. Obecnie są dwie hipoteki. Czy jako wierzyciel muszę wykreślić pierwszą? Jak to zrobić? Czy można wycofać wniosek skargą na opis i oszacowanie wierzyciela? Jak to napisać i jakie ma to konsekwencje? Jest zawieszone postępowanie egzekucyjne i do tej pory nie ma postanowienia sadu. Jeżeli wycofam wniosek, będzie szybciej egzekucja nieruchomości?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika