Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpisanie hipoteki przymusowej przez osobę prywatną

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2017-05-30

Mam pytanie dotyczące hipoteki przymusowej w KW . Hipoteka ta została wpisana w dziale IV przez wierzyciela  – osobę prywatną – na podstawie wyroku sądu. Chciałabym sprzedać nieruchomość i spłacić kwotę należności, ale wiem na pewno, iż osoba ta nie wykreśli wpisu w KW, ponieważ ma ona należności u komornika, który przy ewentualnym akcie notarialnym zabezpieczyłby całą kwotę na poczet innych zobowiązań mojego wierzyciela. Czy jest jakieś rozwiązanie, aby bez zgody wierzyciela wykreślić wpis z KW i jakie są możliwości rozwiązania tego problemu?

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego i jego art. 930 rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy. Oznacza to, iż w sytuacji gdy nabywca nieruchomości zgodzi się na transakcję, to może Pani dokonać sprzedaży wbrew woli wierzyciela, z tym zastrzeżeniem iż hipoteka pozostanie na nieruchomości i będzie obciążać nowego właściciela.

Aktualnie jednak niewiele osób decyduje się na zakup nieruchomości z hipoteką, zwłaszcza w sytuacji gdy wysokość hipoteki jest porównywalna z wartością obciążonej nieruchomości.

Aby uwolnić się od wierzyciela, może Pani próbować „pozbyć się wierzyciela” w oparciu o przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotekach i doprowadzenie do tzw. wygaśnięcia hipoteki wskutek bierności wierzyciela. Zgodnie z art. 99 ustawy gdy wierzytelność zabezpieczona hipoteką jest wymagalna, a wierzyciel dopuszcza się zwłoki albo też zaspokojenie go napotyka trudności, hipoteka wygasa, jeżeli właściciel nieruchomości złoży zabezpieczoną kwotę do depozytu sądowego, zrzekając się uprawnienia do odebrania jej z powrotem. Aby móc się powołać jednak na ten przepis, musi Pani wykazać, iż mimo dochowania przez Panią wszelkiej staranności nie mogła Pani wywiązać się ze swego zobowiązania bowiem próby zaspokojenia wierzyciela napotkały trudności. W tym celu powinna Pani wezwać pisemnie wierzyciela do wskazania terminu spłaty albo do wskazania, czy jest możliwa inna forma wykonania zobowiązania niż zwrot ustalonej kwoty np. przeniesienie własności innej nieruchomości lub ruchomości albo wykonanie zobowiązania w innej formie. Jeżeli wierzyciel odmówi lub nie zareaguje na Pani wezwanie, może Pani wystąpić do sądu o wydanie zezwolenia na złożenie równowartości zobowiązania do depozytu sądowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Po wydaniu zgody przez sąd nastąpi wykreślenie hipoteki. W tym celu konieczne jest złożenie przez Panią wniosku przez właściciela nieruchomości, czyli przez Panią. Do wniosku musi Pani dołączyć prawomocny odpis postanowienia sądu o zgodzie na złożenie do depozytu właściwej kwoty oraz dowód wpłaty zabezpieczonej kwoty do depozytu sądowego ze zrzeczeniem się odebrania jej z powrotem. Hipoteka wygaśnie z dniem usunięcia wpisu przez sąd. Niestety nie ma innych możliwości prawnych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »