Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wygaśniecie umowy najmu lokalu mieszkalnego i zwrot kosztów

Katarzyna Nosal • Opublikowane: 2016-04-18

Przed dwoma miesiącami zmarła moja mama, która od wielu lat zajmowała mieszkanie na podstawie przydziału. Potem cały budynek, wraz z tym mieszkaniem, przejął urząd miasta i następnie wydzierżawił domowi kultury. Ten podpisał z mamą umowę najmu, ale nie dał przydziału. Od 4 lat jestem z synem zameldowana w tym mieszkaniu, ale teraz, po śmierci mamy dom kultury wymówił mi najem, twierdząc, że nie mieszkamy – art. 691 § 1 K.c. Ja przez ostatnie dwa lata codziennie tam chodziłam i opiekowałam się mamą, bo była leżąca, ale tam nie nocowałam. Ponadto trochę włożyłam w to mieszkanie, bo dom kultury nie był zainteresowanym remontami. Pół roku temu wymieniłam na swój koszt drzwi od mieszkania i dwa wodomierze, co kosztowało 1500 zł (mam na to faktury). Mama niedługo przed śmiercią wymieniła m.in. drzwi zewnętrzne. Jeśli faktycznie muszę oddać to mieszkanie, czy mam prawo do zwrotu poniesionych kosztów?

Katarzyna Nosal

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Niestety nie widzę możliwości przejęcia mieszkania. Dom kultury ma rację, twierdząc, że skoro nie mieszkała Pani stale, to nie może Pani wstąpić w stosunek najmu. Sam fakt zameldowania w lokalu nie stanowi o faktycznym zamieszkiwaniu. Nie stanowi podstawy do uznania, że ktoś ma tytuł prawny do lokalu.

Nawet jeśli gmina jest właścicielem mieszkań, a dom kultury je dzierżawi, to stosunek prawny stanowiący podstawę tytułu do lokalu Pani mamy łączył ją z wynajmującym (za pewne za zgodą gminy). Gmina nie ma tu nic do rzeczy. Ponadto ją także obowiązują te same przepisy co wynajmującego w zakresie stosunku najmu.

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego (K.c.) w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.

Zamieszkiwanie w lokalu stałe w chwili śmierci najemcy jest zasadniczym warunkiem wstąpienia w stosunek najmu. Gdyby chciała Pani koniecznie zatrzymać prawo do mieszkania, musiałaby Pani skierować do sądu sprawę o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu. Przed sądem musiałaby Pani wykazać, że stale zamieszkiwała z mamą w lokalu. Zaznaczam, że nawet codzienne wizyty nie uzasadniają tego twierdzenia. Tutaj musiałaby istnieć spora grupa świadków, którzy potwierdziliby, że i Pani, i syn mieszkaliście w lokalu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Odnośnie nakładów na lokal trzeba przyznać, że nie była Pani zobowiązana do utrzymywania lokalu. Zgodnie z art. 662 K.c. wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę. Jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego. Zgodnie z art. 663 K.c., jeżeli w czasie trwania najmu rzecz wymaga napraw, które obciążają wynajmującego, a bez których rzecz nie jest przydatna do umówionego użytku, najemca może wyznaczyć wynajmującemu odpowiedni termin do wykonania napraw. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu najemca może dokonać koniecznych napraw na koszt wynajmującego. Art. 681 K.c. wyjaśnia, że do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.

Podobnie, aczkolwiek bardziej szczegółowo, kwestie te regulują przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z art. 6a tej ustawy do obowiązków wynajmującego należy w szczególności:

„1) utrzymanie w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia;

2) dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń, o których mowa w pkt 1, oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę obciąża obowiązek pokrycia strat powstałych z jego winy;

3) dokonywanie napraw lokalu, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego w zakresie nieobciążającym najemcy, a zwłaszcza:

a) napraw i wymiany wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez armatury i wyposażenia, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, anteny zbiorczej – z wyjątkiem osprzętu,

b) wymiany pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej oraz podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.”

Na podstawie art. 6b najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

„1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;

2) okien i drzwi;

3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;

4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;

5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;

6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;

7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;

8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;

9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez:

a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,

b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.”

W mojej ocenie, według tych przepisów mogłaby się Pani domagać zwrotu kosztów wymiany drzwi. Natomiast wymiana wodomierzy należących do lokalu mieści się w obowiązkach najemcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »