Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wynagrodzenie za zniesienie służebności mieszkania

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-12-17

Około 20 lat temu brat kupił nieruchomość – dom i 2 ha ziemi. Dołożyłem się do zakupu 1/3 kwoty. Brat w tym domu ustanowił dla mnie dożywotnią służebność mieszkania. Od kilkunastu lat mieszkam za granicą, czy mógłbym otrzymać wynagrodzenia za zniesienie tej służebności?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista

Roszczenie o zamianę służebności na rentę jest skierowane wyłącznie do właściciela nieruchomości obciążonej. Mówi o tym przepis art. 303 Kodeksu cywilnego (K.c.):

Jeżeli uprawniony z tytułu służebności osobistej dopuszcza się rażących uchybień przy wykonywaniu swego prawa, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zamiany służebności na rentę.

Przepis art. 303 K.c. ustanawia po stronie właściciela nieruchomości obciążonej prawo podmiotowe do dochodzenia roszczenia o zamianę służebności mieszkania na rentę. Przepis ten działa jednostronnie, co oznacza, że legitymacji czynnej nie ma osoba, na rzecz której ustanowiono służebność osobistą, czyli Pan. Legitymację bierną posiada, co do zasady, uprawniony z tytułu służebności osobistej, lecz słusznie dopuszcza się, by legitymację rozszerzać na osoby przyjęte przez uprawnionego na mieszkanie.

Dochodzenie tego roszczenia jest możliwe jedynie w przypadku ziszczenia się przesłanki polegającej na rażących uchybienia uprawnionego z tytułu służebności osobistej przy wykonywaniu swego prawa. Oznacza to, że uchybienia powinny mieć charakter rażący i występować wielokrotnie. Roszczenie właściciela nieruchomości obciążonej jest rozpoznawane w trybie postępowania procesowego. Zmiana służebności następuje na podstawie orzeczenia sądowego, które ma charakter konstytutywny. W ramach autonomii woli stron zmiana ta nastąpić może także w drodze umowy stron. Dowód wykazania zaistnienia stanu faktycznego polegającego na rażącym uchybianiu w wykonywaniu prawa służebności osobistej spoczywa na legitymowanym czynnie do występowania z powództwem, zgodnie z art. 6 K.c. W przypadku zmiany służebności osobistej na rentę służebność ta wygasa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »