Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypłaty dla pracowników podwykonawcy

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2016-03-15

Mam firmę. Zatrudniłam podwykonawcę. Zachodzi podejrzenie, że podwykonawca może przywłaszczyć sobie pieniądze na wypłaty dla pracowników, ponieważ wiem, że z pierwszej przelanej przeze mnie transzy pieniędzy nie wszyscy pracownicy je otrzymali, a właścicielka tej firmy sama przyznała, że nie wszystkim zapłaci. Co w tej sytuacji mam zrobić? Obliguje mnie umowa z podwykonawcą, a z drugiej strony jest obawa o pracowników, którzy mogą nie otrzymać wynagrodzenia i zaczną upominać się o swoje pieniądze w mojej firmie.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Niestety przedstawiona przez Panią sytuacja nie znajduje prostego rozwiązania, szczególnie w sytuacji, gdy w umowie z podwykonawcą nie zastrzegła sobie Pani prawa kontroli kwestii związanych zapłatą umówionych wynagrodzeń pracownikom przez podwykonawcę. Niestety nie znam także szczegółów umowy z podwykonawcą, a zatem nie mogę się odnieść do konkretnych jej postanowień.

Jeżeli zależy Pani na utrzymaniu współpracy z podwykonawcą, być może dobrym pomysłem byłoby zastosowanie mechanizmu wykorzystywanego najczęściej przy umowach o roboty budowlane, gdy generalny wykonawca bądź inwestor przed wypłatą wynagrodzenia swojemu podwykonawcy oczekuje doręczenia mu oświadczenia dalszych podwykonawców, iż wynagrodzenia są im wypłacane na bieżąco. Oczywiście takie rozwiązanie przewiduje się od razu w umowie, która dokładnie precyzuje jego warunki. W Pani sytuacji wymagałoby to na chwilę obecną uzgodnienia tych kwestii z Pani podwykonawcą i ewentualnie sporządzenia aneksu do umowy, na co muszą wyrazić zgodę obie strony. Niemniej jednak to Pani jako płatnik faktur ma odpowiednią siłę oddziaływania na podwykonawcę i jeżeli podwykonawca ma czyste zamiary w stosunku do swoich pracowników, nie powinien mieć z tym problemu.

Oczywiście możecie Państwo pomyśleć także o innych formach zabezpieczenia roszczenia poprzez np. częściowe zatrzymanie określonej procentowo części wynagrodzenia podwykonawcy jako zabezpieczenia, ustanowienia przez podwykonawcę gwarancji bankowej, przejęcia pracowników podwykonawcy z jednoczesnym zmniejszeniem wynagrodzenia należnego podwykonawcy itp., ale to także wymagało będzie zmiany postanowień umownych i konsensusu stron w tym zakresie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Może Pani także poszukać w zawartej umowie z podwykonawcą, czy nie ma podstaw do jej rozwiązania z przyczyn leżących po stronie podwykonawcy i zatrudnienia nowego podwykonawcy lub bezpośredniego przejęcia jego pracowników.

Oczywiście jeżeli ma Pani podejrzenia, iż podwykonawca nie wywiązuje się ze swoich obowiązków względem pracowników, może Pani powiadomić ZUS i Państwową Inspekcję Pracy, które mają kompetencje, aby wszcząć odpowiednie kontrole w tym zakresie. Jeżeli jest Pani pewna, iż podwykonawca działa z zamiarem oszukania pracowników, może Pani złożyć stosowne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Pracownicy Pani podwykonawcy, jeżeli nie podpisywała Pani z nimi żadnej umowy, z dużym prawdopodobieństwem nie będą mieli w stosunku do Pani żadnych skutecznych roszczeń z tego tytułu, natomiast nieprzyjemnych sytuacji zapewne nie uda się Pani uniknąć.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »